| DanutzzaMaria99 a întrebat:

As vrea sa-mi dati niste sfaturi cei care au Chinchilla. Cum este acest animalut? Cum trebuie ingrijit? As vrea sa-mi cumpar si eu si v-as ruga sa-mi spuneti parerile voastre personale pentru ca vreau sa o ingrijesc bine. Nu vreau site-uri. Vreau sa-mi spuneti parerile voastre. Funda si vot! :*

Răspuns Câştigător
| xClementine a răspuns:

Ceau. happy Eu am vreo 5 chinchilla. Pai am sa incep prin a-ti spune ce sa le dai sa manance : de obicei, sunt chestii speciale pentru ei, seminte, dar daca vrei sa le rasfeti din cand in cand, cumpara-le salata proaspata, stafide(astea-s delicatese pentru ele), poti sa le dai chiar si mere, cel putin ale mele mananca. happy Ai grija la custile de plastic, la mine au terminat vreo 2-3, le rod pana cand fac gauri. In interior ar fi indicat sa le pui un fel de talas, si de asemenea este un nisip special unde se pot scalda, ca sa se curete, maxim de vreo 2 ori pe saptamana trebuie sa le pui, sunt destul de scumpe astea. happy Ah, da, le mai poti da si fan! In rest, mai sunt recipiente speciale pentru apa, cu turturel. Toate astea le gasesti la un pet shop.
P.S Sa nu te sperii, noaptea s-ar putea sa mai faca anumite zgomote, chitaie destul de mult, dar asta-i ceva normal pana cand se obisnuieste, si apoi din ce in ce mai rar. De altfel, doarme de obicei ziua, iar noaptea are activitate, depinde acum unde o tii, s-ar putea sa te si trezeasca. laughing
In orice caz, sa te bucuri de chinchilla ta, sunt niste animale foarte dragute! happy

2 răspunsuri:
| Spaz472 a răspuns:

Hi,cumpara'i o cusca speciala pentru chinchilla sa mai cumperi si nisip vulcanic ai grija cu apa si sa ii dai mancare uscata pentru chinchilla..ai grija sa nu il uzi si joaca'te cu el noaptea ca el ziua doarme si noaptea are chef de joaca. Mie imi place ca ii pot da drumul prin casa si se intoarce in cusca daca ii e somn sau foame...Dar trebuie sa ai grija cu fire electrice eu l-am pus pe tata sa le lege de tavan sa nu le roada..Succes!

| xClementine a răspuns:

Ah, da, si joaca-te foarte mult cu ele, sunt animale energice si trebuie sa si-o consume, ti-as recomanda sa nu-i dai drumul prea des prin casa, pentru ca o prinzi foarte, foarte greu, alearga foarte repede si nu sta cu una cu doua. O poti lua din cand in cand in brate si sa te joci cu ea asa, si ca sa scapi de orice chestie, sa-i iei o cusca mai mare, ca sa aiba spatiu de joaca. happy