| Anonimm1234 a întrebat:

happy
Azi am primit un motanel din rasa birmaneza, dar as vrea sa stiu daca este rasa pura sau nu.Adica,este alba,dar urechile, boticul, codita si picioarele sunt gri. Ochii sunt albastrii.Va rog, imi puteti da niste criterii ca sa imi dau seama? Multumesc si dau funda! happy

Răspuns Câştigător
| andreea7214 a răspuns:

Eu am pisica birmaneza rasa pura si seamana foarte bine cu ce ai zis tu. A mea e micuta( ma rog, e abia pui), alba fara pete, dar are boticul, urechile si coada gri. Ochii sunt albastri deschisi deschisi, si la corcituri mai rar vezi ochi albastri in nuanta aia. Cred ca e rasa pura, mai ales daca nu are pete.

| RedNose a răspuns (pentru andreea7214):

Are pedigree pisica sau parintii pisicii?

3 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Daca nu are pedigree, nici macar parintii motanelului atunci se numeste metis fiindca nu i se stiu stramosii, parintii pot arata a birmaneza, dar poate pe undeva sa aiba si un stramos metis sau chiar alta rasa.
Asta e standard-ul rasei, citeste-l si vezi: http://www.pisici-de-vanzare.ro/rase/Birmaneza-15.html

| BlueViP a răspuns:

E birmaneza. Nu trebuie sa fie alba in totalitate. Atata timp cat trunchil e alb, e rasa pura.