| Snowa a întrebat:

Azi petreceam timp cu iepurele meu si am văzut că are diaree. Ce ași putea sa fac?
Am înțeles ca ar trebuie să nu ii mai dau fructe si legume, ci doar fân, iarbă si hrană specială pentru iepuri care sa aibă multe fibre. E adevărat?
Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| Icpet a răspuns:

Nu e adevarat. Este f important sa ii dai apa. Intreaba orice veterinar. Cel mai probabil i-ai introdus ceva in dieta. Orice fruct si leguma trebuie introdusa treptat. Gandeste-te daca ai intrpdus ceva nou prea brusc. Ai mei au avut aceeasi problema din cauza verzei. Elimina alimentul acela nou si reintrodu-l mai tarziu, peste cateva zile, cate o bucatica din ce in ce mai mare zilnic. Ai grija ca fructele si legumele sa nu fie mai mult de 20 % din dieta. Restul fan(75%) si pelete speciale un bol mic dimineata si unul seara, si nu face prostia sa nu ii dai apa.

| Icpet a răspuns (pentru Icpet):

Am uitat sa iti zic, iepurii nu au o portie de fan. Fanul nu trebuie sa se termine niciodata din cusca.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Iepurelui NU e voie sa-i dai APA, precum nici fructe sau legume ZEMOASE.

Poti sa le dai legume radacinoase (morcov, sfecla etc) mai uscate, frunze de legume (de varza, gulii, morcovi), iarba si fan, care au multa fibra.

| Snowa explică (pentru Bula):

Nu am voie sa ii dau apă? Pai diareea nu il deshidratează?

| Bula a răspuns (pentru Snowa):

Este suficienta apa pe care o iau din verdeturi.
Apa le face diaree, care le poate fi fatala!

| annempx a răspuns:

Cel mai important: nu ii da apă.nu ai voie sa-i dai orice legume. doar morcovi cred.

| Snowa explică (pentru annempx):

Morcovii fac rău in cantități mari.