| RusRoxana a întrebat:

Buna, catelusul meu de câteva zile nu mai iese afară să își facă nevoile s-a gândit să le facă în casă, cand il scot afară se plimba si aleargă cand vine în casă își face nevoile sau dupa ce se trezeste, până acum lătra să-l scot, acum numai, cum as putea sa il faca sa facă afară și într-un singur loc(are si tavita cu nisip dar nu-l atrage deloc)?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu ai spus cat timp are catelul.
Cel mai bine sa-l duci afara la plimbare de 2 ori pe zi, la acelasi ore, timp mai indelungat (pana ce-si face treaba. Daca tot mai face in casa, atunci du-l la plimbare cu un jumat de ora inainte de cand si-ar face treaba.

Cainele mic (sub 3 luni) il poti sfadi cu comenzi scurte, daca face treburile unde nu e voie. La fel, trebuie invatat si sa se ceara afara cand are nevoie.

In toate cazurile, tu trebuie sa-l inveti pe el, iar tu sa inveti de la el (nevoile lui). Adica RECIPROC.

| baru a răspuns:

Cu boticul in ceea ce face. In scurt timp o sa se ceara afara.

| sierra1 a răspuns:

Ochii pe el (ca pe butelie!) și când stă să facă ceva, il scoți afară dar EXACT in momentul ăla. Apoi îi dai o recompensă (ceva ce-i place)

| AnonimaCrs a răspuns:

1.Încearcă sa stai mai mult cu el pe afara
2.iesi de minim 2 ori pe zi cu el?

| RusRoxana explică (pentru AnonimaCrs):

Stau la casă, ziua cand e cald are ușile deschide non stop, poate iesi cand vrea afară, și stau si mult cu el sa se joace in iarbă, noaptea am alarmă din 2 în 2 ore sa il scot afară, uneori face si afară dar mai des în casă, nu mai stiu ce sa fac, are si prosopele absorbante pe jos dar nu face nici pe el, chiar dacă l-am pus de multe ori.