| nyko06 a întrebat:

cati ani traieste in medie o pisica?

Răspuns Câştigător
| Chelsea13 a răspuns:

Este imposibil de specificat o varsta anume dar marea majoritate a specialistilor considera ca o pisica este batrana dupa varsta de 10 ani, au existat pisici care au trait aproape 30 de ani dar varsta medie este de 15 ani. Pisicile sterilizate sau castrate au o medie mai mare de viata, asa cum si pisicile rezultate din imperecherea de rase diferite traiesc mai mult decat cele din rase pure. Fundita te rog

6 răspunsuri:
| Daviiiiiid a răspuns:

Poi depinde si de rasa.de exemplu o pisica birmaneza traieste 7 ani (de om ), 49 in ani de pisica. pisica maidaneza traieste cam 11-12 ani (omenesti), 77 de ani de pisica.happySper ca te-am ajutat!

| Picssy a răspuns:

15 ani dar poate trai si mai mult si mai putin, depinde de pisica respectiva, succes!

| firelord66 a răspuns:

Media de varsta este de 15 ani, au existat si pisici care au trait si pana la 30 de ani si se considera ca atunci cand pisica are un an are aceeasi varsta cu un copil de 16 ani.

| vio_9808 a răspuns:

A mai fost pusa intreabrea asta... uite aici
http://www.TPU.ro/hobbys-pets/cati-ani-traieste-o-pisica-funda/

| alyisa a răspuns:

In medie...6 sau 7 ani...dar pisica mea persana a trait 12 ani.