| Ochiialbastrii a întrebat:

Ce inseamna numele meu : stefania [in caz ca nu v-ati dat seama] happy funda

Răspuns Câştigător
| Malo a răspuns:

Buna Stefii happy iata cele trei raspunsuri pe care le-am gasit la intrebarea ta :

1 STEFANIA - invingator
2 ŞTEFANIA
- (gr.) - "purtatorul cununei învingatorului"
3 Stefania
Acest nume de fata este folosit in germana, engleza si franceza. Sursa lui este Stephanos, un nume grecesc de barbat ce inseamna "Coroana sau Ghirlanda".

fundita? big grin

5 răspunsuri:
| Lora a răspuns:

Purtatorea cununei învingatorului

| LoRy_7949 a răspuns:

Are semnificatia de : Purtatoarea cununei invingatorului

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, numele stefan inseamna coroana deci numele stefania inseamna coronita

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si pe mine ma cheama stefania si m-am intresat si am vazut ca inseamna ghirlanda sau coroana.

| mihaelad_7444 a răspuns:

Purtatorul cununei învingatorului este prin prisma viitorului asa cum ni-l descopera Apocalipsa, un copil al Lui Dumnezeu care duce lupta cea buna a credintei pana la capat.
Domnul Isus era Dumnezeu Cuvantul din vesnicie, si s-a facut trup, a venit in lumea noastra unde atrait fara pacat, iar jertfa Lui la Cruce ne va salva daca o primim. A primi jertfa Lui si a crede in El echivaleaza cu a lupta pentru aceasta cununa, care va atesta biruinta noastra prin credinta in Dumnezeu si lupta continua pentru perfectionarea caracterului dupa modelul Domnului Isus.
Ferice de cel ce rabda ispita. Caci, dupa ce a fost gasit bun, va primi cununa vietii pe care a fagaduit-o Dumnezeu celor ce-L iubesc. (Iac. 1:12)
Si cand Se va arata Pastorul cel mare, veti capata cununa care nu se poate vesteji, a slavei. (1Pet. 5:4)
Eu vin curand. Pastreaza ce ai, ca nimeni sa nu-ti ia cununa. (Apoc. 3:11)
Stefan a fost un ucenic al Domnului Isus, a trait in apropierea Lui in timpul vietii Lui, iar dupa moartea si invierea Domnului Isus, a facut cunoscut Cuvantul Lui (Biblia) si a platit acest lucru cu viata Lui, pentru ca si urmasii sa afle despre Biblie. Cununa despre care ne instinteaza Domnul Isus in Apocalipsa este biruinta in lupta credintei pe acest pamant. El ne avertizeaza ca putem pierde aceasta cununa daca nu o pastram, adica daca nu avem credinta si nu Il urmam.
https://mihaeladruncea.wordpress.com/
http://oxigen.tv/
http://sperantatv.ro/
http://www.intercer.net/