| Pufarinee a întrebat:

cine are terra nova (newfoundland)? spuneti-mi va rog frumos niste lucruri despre ei:dresajul, daca e docil, non-agresiv...etc.fundita

Răspuns Câştigător
| MoneyMoney a răspuns:

O mătuşă are o splendoare de Terra Nova (newfoundland) şi ei au reuşit să-l facă să fie foarte ascultător şi să răspundă la o serie de comenzi, asta fără să-l ducă la vreun dresaj special. Cât despre agresivitate NU e cazul îi iei mâncarea din gură şi nu zice mârrwinking Aştept fundiţa promisă de tine!

1 răspuns:
| cristinapasager a răspuns:

Terra Nova sunt o rasa foarte docila si usor de dresat. Nu le prea place sa faca miscare, cu exceptia innotului. Mananca mai putin decat alti caini de aceeasi talie pentru ca sunt si mai inactivi.
Terra Nova se ataseaza foarte mult de stapan si sufera mult daca sunt despartiti de el. De aceea cainii terra nova nu pot fi instrainati odata ce s-au atasat de stapan.