| anonim_4396 a întrebat:

Cine nu bea bauturi carbogazoase,cu alte cuvinte sucuri acidulate? De cat timp nu beti?
Eu m-am lasat,sa zic asa, de putin timp,cateva saptamani, si avand in vedere ca am sucuri mai mereu prin casa e destul de greu, insa beau niste apa si-mi trecelaughing. Voi cum "supravietuiti"?
Oricum am facut acest pas pentru ca stiu cate chimicale contin^^
ps :am 15 ani.

11 răspunsuri:
| Andreeabtw01 a răspuns:

Eu i-am convins si pe ai mei sa nu mai bea, asa nu mai avem asemenea sucuri in casa, deci nu ma mai simt ispititalaughing.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e complicat deloc, nu cumperi nu bei... eu beau maxim un pahar la 2 saptamani,

| Culturism69 a răspuns:

4 Luni de cand fac Sala.
E greu in primele zile, saptamani pana te obisnuiesti dar dupa 2 luni nici sa-ti ofere cineva si nu vrei.

| Giulietta1 a răspuns:

Sincer,eu beau foarte rar sucuri acidulate, deoarece parintii nu imi dau voie.Eu "supravietuiesc"asa:eu nu prea cumpar suc, ci imi fac.am acasa un storcator, si imi iau o fortocala, sau un alt fruct si il storc.Asa iti trece pofta de sucuri acidulate.mai bine iti cumper un storcator micut(nu electric, caci e mai costisitor)si iti faci suc natural
sper ca ti-am fost de ajutor
O zi buna!

| CorneliaC a răspuns:

Eu am 20 de ani si nu mai beau de pe la 12 ani, dar sunt exceptii cand beau, foarte rar insa

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Înainte apa minerală nu lipsea din casa mea.
Părinţii mei cumpărau zilnic până când tata a realizat că îi creşte ritmul cardiac de la băuturile acidulate.
Eu nu eram atât de ataşată nici de apă minerală şi nici de sucuri.
Acum beau apă plată sau apă cu lămâie şi supravieţuiesc fără probleme.
Bineînţeles, atunci când merg la o petrecere sau în vizită la cineva şi mă serveşte cu un pahar de suc, nu îl refuz.

Pa-pa.

| KinderBeeeib a răspuns:

Eu una nu spun ca sunt dependenta de asa ceva dar daca merg la o prietena, o aniversare, o petrecere sau ceva mai beau un pahar sau doua dar asta e destul de rar adica cum am mai spus odata, nu sunt dependeta de asa ceva.

| norinori a răspuns:

Eu am 3 luni de cind nu consum aceste lichide, supravietuiesc cu apa plata si cu compot facut din numerose fructe..ma simt mai bine ba chiar am si slabit renuntind la acestea, intr-adevar contin multe chimicale am facut multe experimente de pe internet care nu au dat gres.si bravo tine-o tot asa in continuare

| CrissMiru a răspuns:

Eu am cam 3 luni.Chiar sunt nesanatoase.Dar ai mei nu prea cumpara, decat daca le cer eu.In plus beau decat la o petrecere sau beau sucuri cum ar fi NESTEA sau altele neacidulate.

| mariaioanatatiana07 a răspuns:

Eu nu mai beau sucuri acidulate de cand am facut o operatie de apendicita.E foarte simplu sa nu mai bei, daca in casa nimeni nu bea.happy

| Naty0301 a răspuns:

Eu nu beau decat sucuri naturale si apa.
"Supravietuiesc" gandind ca e mai bine sa beau apa decat sa beau sucuri cu chimicale.