| anonim_4396 a întrebat:

cum pot sa o convin pe mama sa-mi ia un beagle? nu prea are bani dar...mereu mi-am dorit un beagle... spuneti-mi ce stiti funditaAA
PS:am 10 ani sunt in clasa a-IV-a

Răspuns Câştigător
| Lumeaîn3D a răspuns:

Ahhh copiii happy.Păi eu cînd aveam şase ani îmi doream un techel, evident că prin clasa a-1-a, părinţii mi-au cumpărat un techel, dar tare greu l-am obţinut. Dacă vrei un animal de casă trebuie să dovedeşti părinţilor tăi că meriţi - stăruite să înveţi bine, fă ordine prin casă, spală vesela la toţi membrii familiei după ce mîncaţi. Iar după aceea să o rogi frumos să-ţi ia un beagle, să o asiguri că vei fi foarte responsabil şi să-i arăţi poze cu căţei de rasa beagle ca să vadă cît de drăguţi şi drăgălaşi sunt happy... Dacă nu acceptă, nu te da bătut, continuie să dai dovadă de responsabilitate şi să-i dovedeşti că ieşti deja mare.BAFTĂ!winking

| Byancutza_Bianca_1999 a răspuns (pentru Lumeaîn3D):

Mersi foarte mult happy sper sa ma ajute Ohappy dar...mama nu prea are bani si nu stiu cum sa o conving...mi-am dorit mereu un catelhappy

4 răspunsuri:
| Anduta_1569 a răspuns:

Cand eram ca tine si eu mi-am dorit un caine,nu aveam pretentii la rase,dar mi-l doream.
Beagle nu este o rasa pentru copii.E o rasa dominanta,incapatanata-e o rasa de vanatoasa,are independenta in sange!
Iti recomand un Bichon sau un metis, Beagle-ul e un caine extrem de energic!
PS:iti trebuie buget pentru orice animal, sa nu uiti acest lucru!
Succes, fii tare si ai grija de catelul pe care il vei avea, indiferent de ce rasa va fi.

| RedNose a răspuns:

Strange bani pentru unul si apoi convinge-o. Dar gandeste-te ca e o mare responsabilitate un caine. Poate mama ta se gandeste si la intretinere. Pentru un adult intretinerea e in jur de 300 lei/luna.
Citeste asta inainte:
http://amstaffromania.ro/Thread-citeste-daca-ai-de-gand-sa-cumperi-un-catel

| cateluuus a răspuns:

Poti sa ii spui ca te simiti singura(daca nu ai frati)sau poti sa ii spui ca te va ajuta sa fii mai responsabila si mai ordonata.Trebuie sa te gandesti bine inainte de ati lua un caine.Beagalul e un caine foarte simpatic dar trebuie sa faci plimbari lungi altfel devine agitat. Sper ca te-am ajutat.