| Onixx771 a întrebat:

De curand am primit cadou un pestisor mascul Beta, si am fost la magazinul de animale si am mai cumparat doi pestisori beta femele (deoarece vanzatoarea mi-a spus ca daca i-au doar o femela atunci masculul o s-o manance). S-au inteles cam 3 saptamani iar ieri dimineata cand m-am dus sa le dau de mancare,pestele mascul beta era mancat de coada, si avea cativa solzi mancati. Am observat ca nu se intelege cu una dintre femele. Cum pot sa ii impac? Acum l-am pus separat de femele.
Multumesc!

4 răspunsuri:
| AxelBv a răspuns:

Nu poti, Beta Splendis este o rasa agresiva.

| Catalina_Cristina_1998 a răspuns:

Pai merge printr-o metoda, dar cam complicata. trebuie sa ii urmaresti mereu punand una dintre femele cu el, iar intre timp vei vedea cu care se intelege cel mai bine. atentie! dupa ce vezi asta va trebui sa-i desparti cand esti ocupat, caci se poate intampla orice! pestii acestia sunt foarte agresivi! succes!

| Korban a răspuns:

Eu sunt crescator de Betta Splendens. Sfatul meu, desparte-i. Vor avea de suferit si masculul si femelele. Daca vrei neaparat sa-i tii la comun, tine-i intr-un spatiu de mini 30L, cu multe locuri in care sa se ascunda. Chiar si asa vor fi jumuliti, dar macar in viata. Si nu iti fa griji, in 2-3 luni masculul o sa-si revina.

| Onixx771 explică:

Mltumesc pentru sfaturi!