| PamfleticaTotHellenne a întrebat:

Buna din nou TPU.In legatura cu papagalul meu, am introdus azi si ieri de cateva ori mana in colivia lui, prima data sus mai jos de cioc si apoi am lasat mana la gherute. Dar el nu se urca, prima data a zburat haotic prin colivie, iar acum doar se uita, si in stanga si in dreapta.Cand vede ca misc degetul se urca pe gratiile alea din colivie si nu sta.
Cum sa il invat?sad
Ati trecut prin asta?
dau funda!

Răspuns Câştigător
| BabyDollRalukks a răspuns:

Eu am un papagal de 4 ani si ca sa il obisnuiesc cu oamenii, ii dadeam mereu drumul din cusca si zbura prin casa, in special in bucatarie.Cu timpul, s-a invatat cu noi si s-a asezat pe deget.De atunci,a inceput sa ma pupe,se urca pe marginea farfuriei mele cu mancare si baga ciocul si mananca(a facut chiar si o baie in laptele meu cu cerealehee hee)doarme la mine sub ureche, cand ma duc la baie, ma urmareste.Practic,stie casa pe de rostwinkingSi daca il bagi intr-un colt intunecos(de exemplu,dupa dulap),el stie cum si pe unde sa iasa si zboara direct in colivie.Cel mai enervant e cand musc ceva(de ex,un chips),ea(ca e fata) se repede si imi fura inainte sa ma apuc sa muscfrustrated Ca si o concluzie,te sfatuiesc sa ii vorbesti des,sa ii dai drumul din cusca mereu,ca sa poate invata casa si sa nu ii mai fie frica de tine. Daca te musca,ia-l cu manusiwinking Asa faceam eu cu celalalt papagal, care il am de un an si este inca salbatic.angry Trebuie sa ai foarte mare grija si sa ii daruiesti multa atentie, pentru ca sa vorbeasca sau cel putin sa stea pe deget.El trebuie sa se simta iubit.Alinta-l! Te va intelege! Fii sigurawinking Vei vedea cum se infoaie sau cum sta intr-un picior, ceea ce inseamna ca se simte fericit.Pe parcurs,vei castiga experienta si vei fi tu cea care o sa ii sfatuiesti pe altii cum sa isi dreseze papagalul. Odata cu trecerea timpului,vei vedea ca se va atasa de tine,asta numai in cazul in care si tu vei conversa cu el, ii vei oferi toata atentia, grija si iubirea necesarawinking

2 răspunsuri:
| maryana5 a răspuns:

Asteapta sa se obisnuiasca cu tine! Pentru inceput da-i drumul prin casa!
Apropo, cati ani ai?

| DildăuPaispe a răspuns:

Trebuie sa ai rabdare :-|
Nici un papagal nu va sari bucuros pe mana din a doua zi. Dureaza cel putin 5 zile.