| felicia_7213 a întrebat:

eu vreau sa imi iau un pestisor imi poate spune cineva cind trebuie sa ii schimb apa si de cite ori sa il hranesk. va multumesc

Răspuns Câştigător
| ioana100 a răspuns:

Depinde numarul si specia pestilor, volumul acvariului si cat de performant este filtruhappy
In primul rand ar fi bine sa faci rost de un filtru si de un incalzitor. Apa se pune in acvariu cu 2-3 zile inainte de a-l popula cu pesti. Iti recomand sa speli bine acvariul inainte cu sare (nu cu detergenti! sarea, avand si clor, curata foarte bine acvariul). Filtrul se pune in functiune impreuna cu o substanta Sera Filter Biostart care contine nistee bactterii ok pentru acvariu. Poti lua si plante, sunt foarte bune! Dupa asta poti pune si pesti, dar asta depinde de volumul acvariului cati si de care poti pune. Odata la o saptamana doua poti sa faci curatenie,speli buretele de la filtru,cureti peretii acvariului cu o carpa uscata,fara alte substante chimicale,iar apa o schimbi treptat! daca esti incepatoare poti pune molly, xipho, guppy! mult succes!

5 răspunsuri:
| Aesir a răspuns:

Buna, ce iti pot spune sigur e ca pentru pesti este bun tetramin fulgi, care il gasesti in pet-shopuri. Ideal este sa ai un aparat de oxigenat apa, dar daca nu ai si e doar unul cred ca vreo 3 4 zile. Eu as zice sa mai iei macar doi ca sa nu se simta singur pestisorul. (Imagineaza-ti cum e sa te tina cineva inchis si sa nu ai cu cine vorbi big grin )

| NitrowsDwt a răspuns:

Le dai putina mancare o data sau de doua ori pe zi.Apa le-o schimbi la doua sau trei saptamani.

| felicia_7213 explică:

Mersi mult

| EftimescuBianca a răspuns:

Apa de regula trebuye skhimbata la 2-3 zile dra nu este nici un fel de problema daca i-o skhimby la o saptamana, trebuye sa ii dai mancare speciala in fiecare zi un varf de linguritza!

| emy2002_8045 a răspuns:

Apa la pesti se schimba la 2 zile, dar daca folosesti un filtru performant la 2 saptamani.
Iar mancare se da de 2 ori pe zi.