| nataliaduchess a întrebat:

Explicati-mi si mie ce inseamna RSS?

Răspuns Câştigător
| vioreld a răspuns:

Teoretic RSS suna asa : RSS este o familie de formate de fluxuri web, specificate în XML şi folosite pentru Web syndication. RSS este folosit (printre altele) pentru ştiri, weblog-uri şi podcasting.

Practic si mai usor este sa-ti explic...
De ex. daca eu am un site si tie iti place site-ul meu si vrei sa fii la zi cu tot ce se intampla pe site te poti abona prin RSS (adica lasandu-ti adresa de email) si de fiecare data cand eu postez ceva pe site tu vei primi un email in care esti instiintata ca eu am pus ceva nou pe site.

4 răspunsuri:
| conundrum a răspuns:

RSS este o familie de formate de fluxuri web, specificate în XML și folosite pentru Web syndication. RSS este folosit (printre altele) pentru știri, weblog-uri și podcasting.

| conundrum a răspuns:

Adica cauta si tu pe google.scrii rss si dai enter.adica tasta cu sageata mare de langa ghilimele

| SamSon a răspuns:

RSS este o familie de formate de fluxuri web, specificate în XML şi folosite pentru Web syndication. RSS este folosit (printre altele) pentru ştiri, weblog-uri şi podcasting. Abreviaţia este folosită pentru a face referinţă la următoarele standarde:
Really Simple Syndication (RSS 2.0