| Skittles19 a întrebat:

Funda.
Am o intrebare. Am cautat si pe Internet, dar nu am gasit, poate nu am cautat eu bine.
Imi poate spune cineva de ce fluturii nu pot zbura fara stratul de "solzi" de pe aripi?
Astept raspunsuri.
Pa, pa!

Răspuns Câştigător
| anad a răspuns:

Solzii de pe aripi au rol de a capta caldura solara si a o transforma in energie. Aripile intinse, slujind drept panouri solare in miniatura, capteaza in scurt timp necesarul de caldura si fluturele isi ia zborul. In zilele ploioase nu pot sa se incarce cu energie si raman imobilizati pana apare soarele. Temperatura corpului le fluctueaza in functie de mediul ambiant.

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Solzii nu indeplinesc niciun rol in zborul fluturelui.Rolul solzilor este legat de efectul de culoare al aripilor fluturilor Efectul de culoare se datoreste structurilor fizice microscopice din solzi, care fractureaza lumina cazuta pe ele si reflecta inapoi doar o parte din ea, sub forma de culoare. Numai bine!

| alessia5158 a răspuns:

@ anad,
Cum explici ca exista fluturi nocturni care zboara noaptea?( apartin ordinului Lepidoptera; lepidoptera inseamna "aripa cu solzi")--- noaptea lipseste sursa de energie pentru solzi! De unde isi iau solzii acea "caldura solara " pe care s-o transforme in energie de zbor?

| MeUFO a răspuns:

Bună! Solzii sunt plini cu aer şi reduc greutatea corpului, astfel că se pot menţine în aer. Dacă prindem un fluture de aripi şi ne rămân solzii pe degete, după aceea el nu se mai poate înălţa în zbor.
Te invit pe http://lecturirecenzate.ro/ Sper să îţi placă!

| merliahlia a răspuns:

Pai solzi...