| DrugFree a întrebat:

Imi dati informatii despre orci? Care da cele mai multe primete funda!

Răspuns Câştigător
5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Orcii au fost inițial elfi, dar bătuți și schingiuiți s-au schimbat în niște ființe agresive și înfricoșătoare. Orcii sunt rase de umanoizi, duri si razboinici inascuti. Ei sunt in diferite moduri portretizati ca fiind fizic, mai puternici sau mai slabi, dar intotdeauna in numar mare.
Sursa: http://ro.wikipedia.org/wiki/Orci
Pa, pa.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună din nou.
Revin cu o completare: http://www.roportal.ro/......a-1831.htm
http://www.zooland.ro/arhiva/balene%20ucigase
Data viitoare să fii mai clar în exprimare, da?
O noapte liniștită!
Pa, pa.

| Skylerx a răspuns:

Orci sau porci? Ca nu inteleg laughing ^^ Porcul domestic (denumire trinomială, Sus scrofa domestica) este, alături de câine, cel mai vechi animal domesticit de oameni. Se pare că domesticirea lui s-a produs acum 9. 000 de ani. În Europa și Orientul Îndepărtat, carnea de porc este preferată de consumatorii de carne. Numărul porcilor domestici este de aproximativ 961 milioane capete, din care 190 mil. în Europa și 489 mil. în China. Porcul este omnivor, putând fi hrănit atât cu furaje de origine animală, cât și vegetală. Gestația la scroafe durează 112-114 zile. Durata naturală de viață a porcului este de aproximativ 12 ani (în absența sacrificării).

| userr a răspuns:

Orcii au fost inițial elfi, dar bătuți și schingiuiți s-au schimbat în niște ființe agresive și înfricoșătoare. Orcii sunt rase de umanoizi, duri si razboinici inascuti. Ei sunt in diferite moduri portretizati ca fiind fizic, mai puternici sau mai slabi, dar intotdeauna in numar mare.

| Biu a răspuns:

Orca (Orcinus Orca- denumirea științifică/latină, balenă ucigașă- pe înțelesul nostru) este cel mai mare membru din familia delfinilor.

Orcile sunt ușor de recunoscut datorită culorilor sale, alb si negru, și sunt considerate animale foarte inteligente.

Hrana principală a orcilor o constituie bancurile de pești - heringi, scrumbii, somoni, toni și chiar rechini. Mai mănâncă și cefalopode - sepii, calmari - și, mult mai rar, mamifere marine - delfini și mai ales foci și vidre.

Orcile călătoresc deseori în formație, ies la suprafață pentru a cerceta zonele și comunică cu ajutorul sunetelor.

Poate atinge 10 metri lungime dar și o greutate de circa 7 tone. Deși este atât de imensă, orca poate atinge viteze de 45 km/h.

S-a constatat că orca se obișnuiește ușor în captivitate și acceptă apropierea omului, față de care manifestă chiar atașament.