Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Buna imi doresc si eu un caine de rasa usor de dresat, loial si afectiv, aveti vreo sugetie?
Daca da dati detalii, sau daca aveti informatii exacte.

Multumesc mult de ajutor!

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Shar-Pei.Are calitatile pe care le doresti.

| Cosminovici18 a răspuns:

Salut,iti poti lua un Doberman.Este un caine inteligent, foarte energic, curajos, vigilent, cu un excelent simt olfactiv, cu tendinte de agresivitate, cu un temperament viu si o atitudine hotarata. Este fidel familiei dar mai ales unei persoane. Este reticent fata de persoanele straine si nu prea rabdator cu copiii. Trebuie socializat de mic pentru a se intelege cu alte animale din gospodarie si cu alti caini.
Acest caine se simte bine in aer liber cu posibilitatea de a face multa miscare alaturi de un stapan activ cu multa experienta in cresterea cainilor. Necesita socializare, dresaj, exercitii.
Acest caine are nevoie de o persoana cu experienta in dresajul cainilor. Dresajul trebuie sa fie bland, dar ferm fara sa fie dur si nu trebuie fortat de la varsta prea frageda. Daca nu este dresat corect poate deveni fie temator fie violent. Fiind un caine rezistent, robust simte nevoie de multa miscare, ii place sa alerge, sa inoate si sa participe la diverse activitati canine.

| viotedy a răspuns:

Amstaff,boxer.

| IloveME a răspuns:

Eu am un yorkshire,sunt foarte loiali,credinciosi!
Ajungi sa ii iubesti asa de mult incat nu poti sta fara el.e micut,plapand,paros,mereu are mevoie de mangaieri,de afectiune, mereu e langa tine ( nu spun cateodata ma inerveaza, mereu eu, mereu eu, parca nu ar mai fi persoane in casa) este unul dntre cei mai loiali caini!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu ma gandeam la unu ceva gen amstaff american... ceva plecand de acolo.

| MihayAndrey a răspuns (pentru anonim_4396):

Amstaff-ul este putin mai dificil. Cel mai usor de dresat este un Ciobanesc German.

| Decebalul a răspuns:

Ti-as sugera sa iti iei un Cane Corso. este usor de dresat, loial si foarte afectiv. Eu pe al meu l-am dresat singur (am 13 ani) si nu se desparte de mine! happy

| B343 a răspuns:

Labrador :X
http://www.animale.ro/caini/labrador-retriever
Si pe site-ul asta poti sa afli informatii si despre alte rase de caini.
Sau fa-ti cont pe animale.ro si posteaza acolo.
Sau daca nu vrei neaparat un pui uita-te aici www.adoptiicaini.ro dar nmai pe pagina asta, nu cauta dupa orase ca nu stiu de ce, dar nu au aparut anunturile :(

| Alberto97 a răspuns:

Ciobanescu german e usor de dresat.
Sau Husky

| CoCoPitikA a răspuns:

Buna uite aici 6 rase de caine usor de dresat si sociabili, dragalasi si adora bili :* http://animale.acasa.ro/caini-77/6-rase-de-caini-usor-de-dresat-173780.html Succes:*

| Trololoolololool a răspuns:

Golden Retriever... versiune de labrador [ti-l iei daca vrei sa te joci cu el fara sa fie de paza]... ingrijirile sunt minime dresajul e maxim

| Diemm_Carpee_1977 a răspuns:

Recomand Boxerul, este de o inteligenta, loialitate si dragalesenie extraordinara.