Întrebare recomandată | Me27 a întrebat:

Intr-un apartament unde este mai bine a stea iepurele: intr-o cusca sau intr-un tarc? Si cine a avut iepure imi poate spune detalii despre ingrijirea unui iepure? (Mai ales unde ar trebui sa-si faca nevoile)

11 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
http://www.animalutul.ro/......anire/533/
pe acest site ai toate informatiile necesare, cu o exceptie, iepurele isi face nevoile tot acolo, in cutie sau tarc, daca este cusca, are nevoie de talas, talasul care se schimba la nevoie cam de 2-3 ori pe saptamana, sau sa aiba o cutie cu talas in cusca pentru a isi face nevoile acolo care trebuie schimbata la nevoie.
Te-ai putea informa si de pe acest site http://www.eva.ro/......10285.html

| minrest a răspuns:

Daca e pet, intr-un tarc. Sa isi faca nevoile spui? Nu stii ca isi mananca primul rand de fecale, cele rotunde si tari? Dupa aceea face un rand de fecale moi, se pune litiera dar face si afara. E un animal cu o inteligenta foarte joasa, nu se compara cu un caine sau o pisica. Salut.

| Aida55 a răspuns:

Un iepure, cel mai bine si cel mai recomandat, e sa il lasi liber.

| AxelShane a răspuns:

Intr-un tarc, deoarece trebuie sa aiba loc sa se desfasoare, sa alerge si el putin! Cat despre ingrijire poftim un link: http://www.animalutul.ro/......anire/533/

| Me27 explică:

Ce legume mananca? Am vazut pe internet ca nu ar fi bine sa manance salata si mi se pare ciudat...este adevarat?

| untu a răspuns (pentru Me27):

Desigur ca da! Este rozator, deci mananca salate, frunze de varza, morcovii, chiar mananca si fructe de exemplu:merele si perele!

| oOoDiaoOo a răspuns:

Intr-un tarc, trebuie sa il hranesti cu alimente tari, nevoile ar trebui sa si le faca tot acolo, sau in ceva special daca e obisnuit.

| Biaa2401 a răspuns:

Eu zic ca cel mai bine este sa il ții intr-un țarc sau intr-o cușca mai mare ca sa aibă cat mai mult loc happy eu imi tin iepurele intr-o cușca mai mare si ii este foarte bine. in cușca trebuie sa pui talaș sau pelete care se pot găsi in orice pet shop, iar nevoile si le fac in acel așternut care trebuie schimbat la câteva zile in funcție de mărimea cuștii (eu il schimb la 3-4 zile). Sper ca te-am ajutatwinking

| Madalina112890 a răspuns:

Cel mai bine ar fi într-un țarc, dar poate să stea și într-o cușcă, una mai spațioasă... Cât despre nevoi, iepuri își fac nevoile acolo unde sunt ținuți... Cred că aici o să găsești tot ce ai nevoie să știi : http://www.cartiagricole.ro/ghid-crestere-iepurilor-casa/ sau http://eunescu09.sunphoto.ro/Iepurii_-_Cresterea_iepurelui_de_casa
Sper că te-am ajutat.

| Pitchiu a răspuns:

Intr-un tarc e mai bine ca se poate misca mai liber...