| Anonimgirltpu a întrebat:

Buna! Ma confrunt cu urmatoarea situatie si doresc sa stiu daca exista o lege care sa o clarifice.
Eu am un caine necastrat pe care il tin liber in curte. Vecinul meu are o catea necastrata pe care o tine in lant. Intr-o seara cainele meu a scapat din curte. Vecinul sustine ca a vazut cum a sarit gardul la el in curte si s-a imperecheat cu cateaua lui. Suparat ca se va alege cu pui, ma ameninta ca ma va in judecada. Eu nu gasesc o lege despre asa ceva. Daca exista, va rog sa mi-o spuneti si mie ca sa o citesc.

14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Stai linistit, că aberează.

| sierra1 a răspuns:

~Vecinul sustine ca a vazut cum [câinele] s-a imperecheat cu cateaua lui. ...ma ameninta ca ma va in judecada~

nu va demonstra niciodată că ce e mai sus scris, s-a intâmplat

| dullcat a răspuns:

Legea bunului simt, alaturi de veterinari, militeaza pentru sterilizarea cainilor si a pisicilor.Pana acum unde ai trait? Ai idee cate animale ajung pe strazi si se inmultesc aiurea? E destul sa fie cateva perechi de caini liberi pe strazi, scapati, pierduti sau abandonati. In cativa ani acestia vor popula un oras intreg.

https://www.animalzoo.ro/wp-content/uploads/2016/08/grafic.jpg

| gabicoo a răspuns:

E vorba doar despre chemarea naturii. "Ochii sar, inima sare" cum spunea Calistrat Hogaș.

Poți primi maxim o amendă pentru că ai lăsat animalul nesupravegheat.

| Anonimgirltpu explică (pentru gabicoo):

Imi poti zice, te rog, legea care se refera la asta? Adica orice amenda se da in baza unei legi.

| ioana748 a răspuns:

Pai, faceti test ADN si daca esti bunic, asta este, vezi ce faci cu copilașii.
Omul nu este pe treaba lui. Sa fim seriosi.
Totusi, unul dintre voi ar trebui sa castreze/sterilizeze animalul sau.
Este rau si pentru ei sa se chinuiască asa.
Se fac si gratuit in cadrul unor proiecte in acest sens.
Stai linistit, nu are fond sa te dea in judecata.
Seara linistita,happy

| StoicAnalysis a răspuns:

Lasa-l sa abereze. Tu iti dai seama ce stupid suna? Cum sa te duci la judecatorie si sa ii spui judecatorului ca vrei sa dai in judecata o persoana, pretinzand ca i-ai vazut tu cainele cum s-a cordit cu cateaua ta?
Si chiar daca s-ar duce cu toata rusinea si ar face asta, pe ce dovezi se bazeaza? A filmat el cainele in timp ce se cordea? A facut poze? Ca asa cuvantul lui e apa de ploaie daca nu are dovezi.
Singurul lucru pe care ar putea sa-l faca este sa ceara judecatorului sa se faca un test de ADN pentru a vedea daca intr-adevar asta s-a intamplat. Cine vreodata in lumea asta face un test ADN la doi caini pentru a putea dovedi intr-o sala de judecata ca potaia lui a fost pangarita?
Si chiar si asa, cine crezi ca merge atat de departe sa te dea in judecata pentru motivul asta stupid? Sunt procese cu oameni disparuti, crime, furturi, uz de droguri, etc., ce stau in asteptare luni sau ani de zile. Chiar crezi ca un judecator in Romania vrea sa mai adauge peste gramada aia de procese si unul despre doi caini corditi? laughing)

| Madaxo97 a răspuns:

Foarte amuzantă întrebarea. Lasă-l să facă reclamație, el va avea probleme nu tu, pentru că nu și-a sterilizat animalul, și bonus o mai ține și în lanț, ar putea fi amendat pentru cruzime asupra animalelor. Acum serios, amândoi trebuie să va sterilizați animalele de companie.

| trophin a răspuns:

Ba aveti 8 ani, cum poti sa scrii "necstrata"

| aizen0567 a răspuns:

Te contrazic "idiotule" https://dexonline.ro/definitie/necastrat/definitii este la fel de corect, dacă nu ai nici un răspuns desemnat ca ajutor pentru situația persoanei care a pus întrebarea nu mai comenta tâmpit infantil ce ești

| medicveterinarbucuresti a răspuns:

Nu exista o lege in aceasta privinta, dar exista o lege in care va obliga pe amandoi sa aveti cainii castrati / sterilizati. Atata timp cat nu aveti pedigree la caini, legea va obliga sa ii castrati si sa ii vaccinati antirabic. Fii cu un pas inaintea lui, castreaza-ti cainele si el va primi amenda pentru nesterilizare (indiferent cu cine a facut monta).

| Honey258744590 a răspuns:

În primul rand, amândoi prin lege sunteți obligați să vă sterilizati animalele! Sunteți obligați! Cauta pe google legea!
Trecând peste asta, tu poți sa faci un bine și sa reclami pe vecinul idiot ca își tine câinele pe lanț ca la pușcărie! Dacă chiar sau împerecheat, fa un bine și căutați adoptatori pentru viitorii pui, nu de alta dar să nu ajungă la gunoi! Te poți purta frumos cu vecinul, îi spui că veți căuta adoptatori pentru pui, că te implici, să nu ajungă în strada. Dați puii cu contract de adopție și la vârsta potrivita în contract trebuie viitorii stăpâni sa ii castreze. Sa nu ii dai pe lanț! Asta dacă vrei sa ajuți viitorii pui! După ce se rezolva cu puii, îți castrezi câinele, catelusa sterlizata și vecinul reclamat pentru ca își ține cățeaua pe lanț. Eu chiar nu înțeleg cum de pana acum nu l ai reclamat! Cu ce suflet te uiți spre curtea lui și vezi catelusa aia în lanț? Chiar nu înțeleg cum de poți accepta asa ceva! Reclamat la politie!

| dullcat a răspuns (pentru Honey258744590):

Cat timp lantul are minim 2 metri nu ii vor face nimic.Iar Politia animalelor din Romania oricum exista numai asa de ochi frumosi.

| Honey258744590 a răspuns (pentru dullcat):

Nicidecum! Eu am făcut sesizare și pentru câini ținuți închiși în țarc! Am făcut prin asociații reclamație și pentru câini ținuți pe lanț, a doua zi i au luat câinii. Depinde pe cine dai la politie, unii nici nu se implica. Trebuie insistat, postate cazurile și pe grupurile de animale