| andreea2011 a întrebat:

mi am cumparat vineri inca un porcusor de guineea, o fetita si am observat acasa ca are o rana in zona urechii drepte... dupa cate stiu si dupa cate am vazut cred ca a fost batuta la petshop, este fata si parca ar fi si niste urme de dinti, sincer nu stiu cum a scapat, de are inca ureche, in fine, acum nu i curge sange dar are niste cojite... i am facut baie sambata dimineata cu sampon pentru caini si pisici, mai exact pentru pui, am vazut pe internet Dermatofitii, o boala de piele, am vazut ca scria de cojite, rani, scaprinat excesiv, si am mai vazut ca se extinde. Vreau sa stiu:in cat timp se extinde, si tin sa mentionez ca nu m ai avea par in acea zona, deoarece i a cazut o data cu marea parte dintre cojite, dar am vazut azi ca a inceput din nou sa i creasca blanita, va rog spuneti mi ce are, darr nu m ai imi dati de pe net, ca am citit tot ce se poate citi, da? va rogg, astept raspunsurile vostre, mersi!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am un porcusor de guineea si l-am luat de la petshop( unde nu ai nici o garantie ca sunt vaccinati)asa, in fine si el are asa o ureche si se scarpina mereu.Am chemat doctorita si mi-a spus ca are raie! Te sfatuiesc sa il duci la veterinar si sa il examineze, s-ar putea sa aiba raie ( nu te ingrijora, ii va face injectii si va scapa, ca al meu, dar du-l pana nu e prea tarziu)
Ps:E bine ca ai vazut din timp!