| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am luat un catel si nu sta singur deloc si doarme toata ziua. Daca il las singur si doare se trezeste peste o ora si incepe sa schelalaie.Este mic are o luna si vreau sal invat sa stea singur macar 6 ora cat sunt eu la scoala, si as vrea sal invat sa faca afara mereu.Ma puteti ajuta? Daca aveti catei de mici la bloc cum ati facut?

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

Cum ai putea sa-l inveti sa nu mai planga cand e singur:

Daca aveai o cusca din aia de expozitii era perfect, dar presupun ca nu ai, procedezi in felul urmator:
il inchizi intr-o camera pentru 1 minut,daca incepe sa planga,nu intri pana nu se opreste,cand se opreste si intri il recompensezi cu ceva ce-i place lui cel mai mult(piept de pui fiert, biscuiti pentru catei, cascaval, crenvusti etc). Apoi treci de la un minut la 3, apoi la 5, pana ajungi la jumatate de ora sau chiar mai mult,asa va invata sa stea singur. Cand pleci la scoala ai trebui sa-i lasi jucarii,os din ala de piele pentru ros,e buna si o jucarie de aia kong,case se pune mancare in ea,iar caine trebuie sa o scoata. In timpul in care tu esti plecat, e bine ca el sa fie ocupat, sa nu inceapa sa roada fire, usa, pantofi sau altceva. Era bine daca acum cat e mic sa fi stat cu el...sad

Cum sa il inveti sa faca afara:

Multi au probleme cu puii care fac in casa de aceea va spun cum ati putea proceda:
-un pui va putea invata sa faca afara doar dupa 8 saptamani, cand sunt mai mici le este mai greu sa se abtina si mai scapa pe ici pe colo
-de obicei un caine isi face nevoile dupa ce a mancat(cam la 20min din cate imi aduc aminte) sau dupa ce a baut mai multa apa, atunci trebuie dus afara(daca nu a terminat schema de vaccinare, il duci la locul unde trebuie sa faca) si stat cam 30min in caz ca nu face imediat; daca nu a facut il scoti mai des pana face,iar cand face il lauzi
-nu-l certa niciodata daca nu l-ai prins in fapt, daca il prinzi cand face il certi si-l scoti afara
-cand cureti niciodata sa nu faci asta in prezenta lui, pana cureti il lasi intr-o alta camera sau afara(mizeria poti sa o cureti cu clor si apa, asa indepartezi cel mai bine mirosul, astfel incat nici cainelui nu o sa-i mai miroasa ca sa faca si a2a oara)

Dar de ce ai luat puiul de langa mama la o luna? El trebuie sa stea cel putin 6 saptamani, perioada care o petrece langa mama e cea mai importanta.

4 răspunsuri:
| biiannncaa a răspuns:

Totul tine sa il obligi sa faca acest lucru, va fi cam greu in primele zile poate chiar saptamani. Atunci cand se trezeste si vine in pat tu ridica-te si pune-l la loc, fa asta de fiecare data pentru ca asa se va invata. In legatura cu facutul afara, sincer nu prea stiu. Ai putea ca dupa o ora dupa ce a mancat sa iesi cu el afara sa faca.

| hummmer a răspuns:

Nu am nimic cu tine, e căţelul tău dar te-ai gândit vreodată, înainte de a-l adopta, că e şi el o fiinţă cu nevoi şi are nevoie de atenţie? Un copil de o lună nu îl laşi singur şi pleci 6 ore, la fel şi un sufleţel de o lună nu îl poţi întrerupe dintr-un comutator să tacă şi să stea în stand-bay 6 ore.E mic, are nevoie de mama lui, nu să stea singur 6 ore.Va ajunge să roadă papuci,cabluri sub tensiune, mobila, covoare, să scheaune/urle şi pentru asta îl veţi bate, pedepsi şi etc.
Vai de căţelul crescut în condiţiile astea.Mai bine du-l la ţară, undeva unde e liber, poate mai are vreun tovarăş acolo, măcar până iei vacanţă şi va mai creşte şi cuţu mai mare.
Ai grijă de el că e ca şi un copil.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Eh,trebuie obisnuit sa se invete, se va invata el pana la urma.
Trebuie obligat.
Te pup!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Tu vrei la o lună să stea singur?
Fii serioasă, are nevoie de afecțiune, de joacă, îngrijire, hrană.
Pa, pa.