| MariaEElena0505 a întrebat:

Buna. Pentru dislocare rotula la caine ce se poate face? Mi s-a spus ca asta ar putea avea, dar cu radiografie o sa stim sigur. Ideea e ca uneori(rar) cu un picior din spate mai schiopata. Dar ft putin. Ar putea fara operatie chirurgicala? Adica doar ghips sau fizioterapie. Nu cred ca ar avea de un grad mai mare decat 2. Multumesc.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cainele isi va pune la loc singur luxatia.
Animalele au acest "talent" innascut, de a-si pune la loc membrele, la nevoie.
Si eu am avut cateva luxatii (la glezna, genunchi, umar) si le-am pus la loc, singur.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Se poate pune la loc cu adormire si apa calda si sapun. Nu stiu daca medicii fac asa ceva! Strabunica mea asa rezolva si la oameni, si la animale. La oameni pe viu, la animale cu ceva plante cu care le adormea. Imi pare rau dar nu-mi mai amintesc! Eram prea mic.

| dullcat a răspuns:

Buna.Trebuie sa asculti de sfatul medicului veterinar dupa ce i se face cainelui radiografie. Nu prea are sens sa intrebi aici, medicul e cel mai in masura sa-ti spuna.

| MariaEElena0505 explică (pentru dullcat):

Buna. Stiu. Dar ii fac radiografia peste o saptamana. Eram curioasa de oamenii care au patit acest lucru cu animalutul lor. Dar multumesc frumos pentru raspuns.