| Animeforlifee9921 a întrebat:

Buna. Prietenul meu e plecat intr-un concediu,iar eu am grija de pisica lui pana se intoarce el. Problema e ca aceasta nu ma lasa deloc sa o mangai,sare sa ma muste si sa ma zgaraie. Intrebarea mea e:de ce?
Inca o intrebare ar mai fi ca seara o culc in baie,pentru ca mai mereu are chef de joaca si nu o pot lasa sa doarma cu mine,insa uneori incepe sa miaune acolo,ma gandesc ca ii e urat. Ea are tot ce trebuie acolo,mancare si litiera,ba chiar si o lampa mica, insa tot miauna uneori. Oare e stresata in baie?
Cum as putea sa o "linistesc" oarecum?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Te zgârie si vrea sa te muste dar totusi are chef de joaca si vine la tine in pat?
Cam sunt doua comportamente opuse.

| ioana748 a răspuns:

Lasa usa la baie deschisa.
Pisicile nu odora sa stea in cusca.
Nu i prea placut pentru o pisica sa aiba langa litiera si apa si mancarea.
Dar no comment.

| Madaxo97 a răspuns:

Nu o mai lăsa în baie, pisica are nevoie de spațiu, normal că e stresata în baie, probabil de asta te si zgârie și nu te lasă să o mângâi, e tortură pentru ea să stea închisă într-o pătrățica. Noaptea dacă poți, mai bine lasă toate ușile din casă deschise in afara de cea de la camera ta, daca nu vrei să fii deranjată, să aiba spațiu să se plimbe si ea, nu doar in baie.
Unele pisici nu te lasă să le mângâi dacă nu sunt învățate cu tine, sau pur si simplu sunt mai sălbatice, nu le place să fie mângâiate.

| Cipi1212 a răspuns:

Bine că nu lași pisica să doarmă cu tine pentru că părul de pisică nu e bun pentru sănătate.

| Konstantinos99 a răspuns:

Intreaba stapanu, pana la urma e un animal, fara un animal poti trai dar fara un om aproape de loc.

| adam7 a răspuns:

E stresată în baie, las-o în largul ei și acorda-i încredere și răbdare hrănind-o, și apoi să vezi cum se schimbă față de tine și ore va lăsa ușor ușor să o mângâi.
Pisicile sunt animale foarte inteligente și foarte independente. Din păcate e posibil să te trezească în toiul nopții ca are chef de joacă.