| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara Am un labrador de 4 luni si de 2 saptamani am inceput sa l scot afara, problema e ca ies cu el din ora in ora ca altfel face in casa, nu stiu cum e mai bine sa l scot de 3 ori pe zi sa nu se obisnuiasca asa din ora in ora? nu stiu...Va rog sa ma ajutati! Va multumesc mult!

8 răspunsuri:
| Anduta_1569 a răspuns:

Buna seara!
La aceasta varsta isi poate controla vezica urinara.Il puteti scoate de fiecare data dupa ce mananca sau dupa ce se trezeste.Asta ar insemna cam de vreo 3 ori.
Dar tinand cont ca e din rasa Labrador, are nevoie si de o plimbare lungade cel putin 1 ora(pe langa celelalte plimbari).

| Anduta_1569 a răspuns:

Atunci,plimbarile mai lungi si mai dese ar fi o solutie!

| Foxyyyy a răspuns:

Trebuie scos de 3 ori pe zi, de preferabil la ore fixe ca sa se obisnuiasca, iar dupa ce o sa se obisnuiasca sa nu mai faca in casa o sa ceara singur afara latrand, stand la usa, etc.

| Trynda a răspuns:

Fa-i un program. Dimineata cand te trezesti scoate-l afara si stai cu el pana face, la pranz la fel si la cateva ore dupa ce mananca/bea apa. Pe al meu il tin mereu in casa si nu face deloc. Il las prin curte o jum de ora. isi face nevoile si nu mai e problema.

| MrAnonymus a răspuns:

Nu conteaza de cate ori il scoti.Incearca sa-l inveti la covorase speciale, dupa ce se invata sa faca pe ele i-ale si nu o sa mai faca in casa pana o duci afara.Succes

| madalinbb19 a răspuns:

Pune-i nisip ca la pisici

| Hhmmm a răspuns:

A invatat sa faca afara dar tot nu a inteles ca nu trebuie sa mai faca in casa..il cert cand face in casa il ating si cu ziarul dar tot degeaba.

| Hhmmm a răspuns:

Va multumesc mult pentru ajutor