| Danyy2016 a întrebat:

Buna seara, am un pui de AMSTAFF femela de 3 luni jumate. Nu înțeleg de ce este fricoasă ca o pisică, normal rasa această e curajoasa si plina de ea dar a mea dacă bați din picior fuge deja. Mai marie câte o dată sau latră la câini și de 3 ori cât ia dar dacă mârie ăia la ia fuge.Pe strada se oprește în spate și trb să trag de lesa ca nu mai merge, la 3 luni e destul de mare si bine făcută dar îi este frică și de o pisică sau un sorichar care e pe jumatea ei. Ce pot sa fac? De ce este așa?

Răspuns Câştigător
| Manuela11 a răspuns:

Fa-o sa fie agresivă, da-i sa roadă jucării, hârâieste-o. Am avut aceeași problemă cu câinele meu Belgian Malinois, era prostut, fricos, era împiedicat...dar am început sa-i iau jucării ca sa poate roade, si a devenit foarte activ, nici de mașini nu ii e frica, încearcă doar ce ti-am spus pentru început

4 răspunsuri:
| Sarah34 a răspuns:

Poate rasa este agresiva, dar depinde de la caine la caine.Eu am un spitz german care spre surprinderea mea nu e de loc cuminte la plimbare asa cum ar trebui.
Nu ar trebui sa faci nimic, poate eventual sa te joci mai mult cu ea big grin

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

La 3 luni si Vandam se pisa pe el cand vedea un urs de plus.

| antineutrino a răspuns:

Amstaff, "american staffordshire terrier", nu este o rasă agresivă prin definiţie. Cu toate că fost iniţial creată pentru lupta cu tauri şi alte animale, doar câinele educat în acest sens îşi manifestă agresivitatea.
Însă el, în mod natural, este un câine foarte sociabil şi prietenos, în special cu copiii. Tocmai de-aia i se mai spune şi "câinele doică".
Personal, am un amstaff în vârstă de 4 ani şi este foarte jucăuş, cuminte şi sociabil. În schimb, cu pisicile, sau diveşi câini agresivi, e de rău!
Probabil că o fi rămas cu ceva sechele de la canisa de la care l-am luat..., în sfârşit.
Că se sperie, nu e o problemă: şi al meu se face mic de tot atunci când tună, sau pocneşte câte ceva.
Însă, dacă vrei un câine care să fie jucăuş, şi sociabil, să nu-ţi muşte prietenii sau musafirii atunci când îi vine pe chelie, dar să fie capabil să intervină pentru tine în situaţii limită, amstaff te va uimi!
Sper totuşi că nu ai cumpărat căţeluşa cu scopul de a o educa agresivă.

| Danyy2016 explică:

Nu am luat-o pentru agresivitatea fata de alti oameni, dar vreau să atace la comanda in caz de nevoie si sa nu mai fie fricoasă ca o mâță în fața la un câine de un kg jumate. Ia la 3 luni are 10 kg si e înaltă. e fricoasă rău ..mai are si ieșiri în fața la câini dar doar mârie si daca vine spre ia fuge