| Abysem a întrebat:

Buna seara, cainele meu are diaree de cel putin 6 luni,am fost la nenumarati doctori veterinari dar nu mi s-a dat un diagnostic concret,a slabit foarte mult si nu i-am gasit nimic ca sa-i poata opri diarea, i-am facut analizele de sange, ni s-a spus ca are lipsa de vitamina B12 i s-a facut o injectie cu vitamina B12 si nici o schimbare, cineva are vreo idee ce am putea face, multumesc anticipat

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Am trecut prin asa ceva si i-am dar animalultului: CARBUNE MEDICINAL ACTIVAT cumparat din farmacia umana ca sunt mai ieftine (cate 2-3 capsule) de 3 ori pe zi, preferabil inainte sa manance, sau pune-le in bucatele de carne de pui fiert.
Da-i cel putin 1 saptamana carbune, ca nu are efecte secundare, dar face minuni si pune animalul pe picioare.

Nu-i da bobite sau alte porcarii de cumparat sa manance, fiindca moare.
Hraneste-l cu pui fiert sau oase mari de vita, care au si ceva carnita pe ele.
Atentie: nu da oase de pui la caine, ca sunt ascutite si-i pot perfora stomacul.
Apropo, lipsa de vitamin B12 la animale cat si la umani apare din cauza ca animalul are lispa de proteina in corp, adica nu mananca carne.
Tu cu ce-l hranesti?
Da-i organe fierte de pasare, pui, da-i gaturi fierte de pasare, da-i carne de vita si oase de vita.

Nu-i da porc, nu-i da oase de pui, nu-i da hrana de animale, nu-i da conserve, nu-i da bobite, nu-i da lapte si nici branza.

| ioana748 a răspuns:

Poate niste orez cu carne de vita si morcovi l ar mai lega la stomac.
Mai este si Enteroguard care este eficient la diaree caini.
Totusi medicii veterinari ar fi trebuit sa ti recomande ceva.