| GabrielCatalin9 a întrebat:

cred ca, cainele meu are viermi dar nu-s sigur(se sterge cu fundu de podea nu prea mananca si simt un miros ciudat)are ceva daca ii dau pastila contra viermilior(in caz ca nu are)?

Răspuns Câştigător
| NoLongerInUse a răspuns:

Sunt si pastile preventive, care daca chiar are il ajuta sa scape de ei iar daca nu ii previne pe viitor. Intreaba de asa ceva la farmacie sau du-te cu el la veterinar (sau explica-i veterinarului comportamentele lui).

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cainele are sigur viermi intestinali, probabil este plin, daca deja se taraie cu fundul de podea.
Da-i pastila contra viermilor catd e repede posibil. De preferat dimineata pe stomacul gol si mancarea i-o dat la 15-30 minute dupa ce a luat pastila.
Nu-ti fa probleme daca ii dai pastila si nu are viermi intestinali, pastilele se dau si preventiv, fara sa faca nici un rau.
Dar in cazul tau, cainele chiar are paraziti, garantez asta, lipsa poftei de mancare si taratul pe podea, sunt semne clare de infestare masiva cu paraziti intestinali.
Atentie: daca-l tineti in casa, cautati sa curatati locul lui, ca pot curge oua de viermi si se poate reinfecta.
Face-ti baie zilnic, dupa ce-i dati pastila, pentru ca nu avea oua de viermi pe blana.

| Aela a răspuns:

Nu are nimic. Probabil are viermi din moment ce deja se tarie de podea. Ar fi bine sa il si duceti la veterinar cat se poate de repede.

| Oana661122 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa chemi un doctor veterinar sa verifice