| glittereatsme a întrebat:

Porcusorul meu de guineea a avut azi scaunul extrem de moale, era toata murdara si pe labute. Sunt tare ingrijorata, care credeti ca ar putea fi cauza? Este posibil sa aiba ceva si sa moara? Ce sa fac? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| GheorghiuIoana a răspuns:

Buna! In urma cu 6 luni am avut si eu un iepuras pitic care a avut aceeasi problema. Dupa lungi cautari, am reusit sa gasesc un veterinar care chiar se pricepea in ceea ce face (cum toti veterinarii ar trebui sa fie). Dupa ce l-a consultat pentru a constata intr-adevar daca are sau nu ceva mai grav, si-a dat seama ca este doar o afectiune a sistemului digestiv. Nu este un motiv de ingrijorare acest lucru nici la porcusori de guineea, nici la iepuri, care au aproximativ acelasi sistem digestiv. Materiile fecale moi nu sunt un motiv de ingrijorare foarte mare, dar totusi depinde si de consistenta si numarul lor.
In primul rand, porcusorii de guineea, la fel ca si iepurii, nu pot vomita. Au sistemul digestiv facut in asa fel incat sa nu poata vomita. Daca porcusorul tau si-a suprasolicitat stomacul sau a mancat ceva ce nu ii trebuia, atunci apare acest fenomen.
In al doilea rand, mai exista si dereglari ale stomacului, exact ca si la noi, oamenii.
Mie mi s-a recomandat de la veterinar, un medicament foarte, foarte bun!
http://www.promedivet.com/......areic.html

Desi este pentru alte animale, se poate administra atat porcusosiilor de guineea cat si iepurilor si altor rozatoarelor, doar ca in cantitati mult mai mici (Cu o seringa de 1 ml).
Mie mi-a fost de foarte mare ajutor. Sper ca si tie sa iti fie.

| glittereatsme explică (pentru GheorghiuIoana):

Sper din suflet sa ai dreptate ca sunt distrusacrying si nu am bani sa o dcuc la medicsad I-am pus un pic de ceai de menta in apa ca nu am putut-o pacali sa bea umpic..si pare foarte sensibila.Merg maine sa ma interesez de medicament. Multumesc din suflet pentru raspuns si sper sa fie ok.O seara frumoasa.

| GheorghiuIoana a răspuns (pentru glittereatsme):

O sa fie bine! Nu pateste nimic. Este normal, mai ales ca e primavara si stim cu totii ca au loc dereglari ale sistemului digestiv la oameni. Este valabil si in cazul animalelor se pare.
Pana la urma se va rezolva daca nu are alte probleme medicale de la care sa provina materiile fecale foarte moi.
O seara frumoasa si mult succes maine happy

| glittereatsme explică (pentru GheorghiuIoana):

Multumesc pentru sustinere! Am fost extrem de panicata cand am vazut ca e apatica si nu se simte bine si sunt foarte atasata de ea. Iti doresc o seara minunata, you clearly deserve it! happy

5 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Un mic sfat.
Sa nu ii dai nici un fel de medicament pana nu te sfatuiesti cu un veterinar. O doza mult prea mare poate sa il omoare, iar o doza mult prea mica poate sa fie inutila.
Doar un veterinar poate sa iti spuna doza corecta de medicament in functie de cat de grava este problema dar si in functie de varsta si greutate.

| glittereatsme explică (pentru LaLaura):

Multumesc frumos pentru sfat!:* Aseara I-am dat porcusorului un pic de ceai de menta, dar azi am aflat ca s-ar putea sa ii fi facut rau.Din fericire se simte mult mai bine, nu mai are scaunul atat de moale(e aproape normal acum), mananca fan si hrana uscata, nu mai e apatica si pare ca si-a revenit! Am sunat un medic veterinar si mi-a spus sa nu ii dau fructe si legume doar, si daca nu isi revine, sa duc porcusorul la cabinet maine. Sa speram ca si maine va fi la fel de bine ca azi, in acest caz nu va mai fi nevoie de medic. Nu i-am dat medicamente ca oricum nu cred ca puteam sa ii administrez ceva, are o personalitate ft puternicalaughing) Nu agreeaza nici sa ii tai unghiutelelaughing Multumesc pentru sfaturi fetelor! Sunt tare fericita ca totul a decurs bine, nu stiu ce ma faceam daca patea ceva. O seara minunata!