| cıσccσʟαтα a întrebat:

Tatal meu a gasit in masina lui un perus[ asa cred eu] este >albastru- alb si maroniu pe aripi si la gusita. Ce trebuie sa manance? Pot sa iii dau mei? Ce sa fac saa ma "imprietenesc cu el'? va rog. dati. mi toate detaliile:*.

4 răspunsuri:
| CrazyKiddd a răspuns:

Poti sa ii dai mei sau mancare speciala pentru papagali iar de inmprietenit cu el incerca sa duci usor mana spre el si sa il iei pe mana si dupa ii dai niste mancare din mana ta big grin funda?

| Minidevil13 a răspuns:

Uite cateva informatii:
-are nevoie de10-12 ore de somn pentru. ca daca nu se odihneste e agitat;
-mananca mei, ovaz, foi de salata, lucerna, iarba proaspata, muguri, legume rase amestecate cu tarate de grau si drojdie de bere.(daca nu ii dai legume da-i orz ovaz si mei ...desigur un pic mai mult );
-colivia are 35 cm lungime ( cel putin), 20 cm latime, 40 cm inaltime;
-spala podeaua coliviei la 2-3 zile;
da pe net,, ce mananca perusii,, si vei gasi mai multe informatii!
sper ca te-am ajutat...

| cristi 25 a răspuns:

E bine sai dai mei dar sa te imprietenesti cu el mei greu mai bine mai cumpara unu sa fie pereche ca unu singur moare nu tine mult timp si sa nu fie la fum galagie,umezeala,sau ceva de genu asta ca moare, ce te sfatui eu mai ia unu si fa o pereche si ia o punga de mei ca e cel mai usor si cel mai bine, ai mei ii am de un an si nu i le-am dat alceva decat mei si ii am si acum unu mi-a murit ca i-a dat nevastamea paine si a dat coltu si tot asa am mai luat unu sa nu moara ala care ramasese.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Poti sa te duci cu el la un pet-shop ca sa fi sigur ca e perus si sa-i iei mancare speciala pentru perusi, os de sepie, nisip pentru pasari, o colivie cu jucarii. Poti sa ti in mana o bucatica de mar iar perusul sa fina sa manance din mana ta si trebuie sa voresti cu el. Dupa cateva saptamani dupa ce se acomodeaza cu noua locuinta poti sa-i dai drumul prin casa ca sa zboare. Du-te la un veterinar ca sa fi sigur ca nu e bolnav! Sa-i dai din cand in cand: nuca pisata, mar, morcov si patrunjel. Nasa mea a avut un perus si a murit de la salata. Poti sa-i iei vitamine care se pun in apa nu uita sa-i schimbi apa zilnic! Daca colivia e micuta fa-i curat zilnic si dupa ce se acomodeaza da-i drumul des. Daca colivia e mare fai curat la 3-4 zile. Inainte de culcare pune-i o paturica peste colivie dar sa ramana un spatiu pe unde sa vina aer. Nu uita ca trebuie sa vorbesti cu el ca se va imprieteniti si sa incerci sa-i dai mancare in mana sa-l iei in mana, etc. Asigurate ca cand faci astea nu este vreun geam deschis. Si cand e foarte acomodat cu tine nu il scoate din colivie cand sunt geamurile deschise. Daca e singur nu moare! Bunicul meu are un perus tare destept care are aproape 7 ani. Daca il ingrijesti va trai 15 ani.Succes!