| Satanel8964 a întrebat:

tocmai mi-am luat un papagal si vreau sa il imblanzesc sau sa il invat sa vorbeasca, credeti ca daca ii pun laptop-u in fata cu un videoclip cu un papagal care vorbeste e bine?

Răspuns Câştigător
| roxxxa a răspuns:

Pai ca sa il invati sa vorbeasca ar trebui sa incepi cu un cuvant usor precum "salut" dimineata trebuie sa repeti timp de 10 minute "salut, salut, salut..." la amiaza la fel iar seara la fel... Cu laptopul ar merge dar dupa ce invata macar 2-3 cuvinte, al doilea cuvant ar putea fi "ce faci" Nah funda daca merit!

7 răspunsuri:
| FyllPistruiatu a răspuns:

Da

| grapeFruit09 a răspuns:

Pai vorbesti cu el mai des,te joci cu el,el hranesti si nu numai cu seminte,ii poti practic orice(piine,fructe, prajituri, ramuri de copaci fructiferi)insa in nici un caz ciocolata.Si nu e bine sa-i pui laptop-ul in faca, devine doar mai agresiv.Ca sa vorbeasca repetai zilnic acelasi cuvint, spre exemplu numele sau.Am si eu un papagal si nu e Nimfa dar e cumite, se joaca si vorbeste.

| SmackER a răspuns:

Ce papagal ti-ai luat? Daca e Nimfa nu prea se imblanzeste.am si eu unul si daca vreau sa ma apropii de el ma ciupeste.

| CiuxyM a răspuns:

Depinde de papagal, al meu nici nu vrea sa se uite la monitor cand ii pun un filmulet.

| Satanel8964 explică:

Papagalul meu este perus si toate raspunsurile sunt bune dar din pacate trebuie sa dau doar o funda sad

| dyutza20 a răspuns:

Nu prea cred ca ar putea vorbi cu laptop-u in fata,incearca intai sa il faci sa vada ca tu ii vrei binele avnd grija de el. Dupa poti incerca spunandu-i frecvent aceleasi cuvinte si atunci cand il vei lasa singur intr-un spatiu inchis si se va plictisi isi va amintii cuvintele pe care tu le-ai spus si va repeta...,nu uita, trebuie sa ai multa rabdare, succes
fundabig grin

| helloow a răspuns:

Pai este bine si asa dar ar fi mai bine sa vorbesti tu cu el...sau daca vrei sa pui laptop-ul in fata lui trebuie ca acel papagal sa spuna cuvinte usoare... funda?