| Tasya05 a întrebat:

Alaltaierii mi-a murit hamsterul pe care mi l-a dat profesoara de biologie sa il tin toata vara. Eu am fost plecata in excursie si le-am zis parintilor sa aiba grija de el. Ei au trebuit sa plece si l-au lasat in grija bunicii. Cand m-am intors acasa l-am gasit mort, sub rumegush cu gura deschisa si era foarte rece si foarte moale. ca si cum ar fi fost sufocat.Care credetii ca ar putea fii motivul mortii lui? Mentionez ca, atunci cand l-am luat de la scoala, era bolnav. O colega de-a mea care l-a avut inainte i-a dat cu parfum in ochii si nu mai putea deschide ochiul. L-am dus si la veterinar si mi-a dat niste picaturii sa ii dau. si aproape ii trecuse.Nu pot sa imi dau seama dc a murit. Imi e foarte frica sa o sun pe profesoara sa ii zic ca a murit pentru ca mi-a zis ca daca moare hamsterul sa nu indraznesc sa mai vin la scoala. sadsadcrying(. Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| Dr3yga20 a răspuns:

Pai in primul rand stai linistit nu ti la sufocat nimeni, am avut si eu hamsteri si toti au murit cu gura deschisa.Cei drept am dubii cum ca cauza mortii a fost parfumul, animalele sunt mai sensibile la asa ceva mai ales hamsterul care are simturile nazale de 10 ori mai dezvoltate ca ale omului.Dar spune-mi daca inainte de asta ii cadea parul,avea coada umeda, se ascundea sub rumegus sau in locuri intunecate, scurgeri din ochi sau respira greu atunci a fost sigur bolnav oricare din ele. Daca nu, sunt sanse ca bunicii au uitat de el si astfel a murit.Dar eu cred ca cauza este parfumul.
Astept un raspuns. Mersi

18 răspunsuri:
| Tourniquet a răspuns:

Sun-o si spune-i adevarul. Daca se va supara spune-i mamei tale sa vorbeasca cu ea sa-i explice si sa-i spuna ca vei cumpara tu personal un nou hamster asemanator cu celalalt. Cauza mortii o fi fost ca poate bunicii tai au uitat sa-i dea sa manance, etc...

| Dr3yga20 a răspuns:

Scuze de raspuns asa tarziu am fost ocupat cu examenele, dar ai rezolvat problema cu hamsterul?

| Ionela256 a răspuns:

Ce profesoara proasta.zi-i ca murea oricum,daca zici ca era bolnav, si da-l incolo de animal prost, sun-o pe handicapata si zi-i ca hamsteru a murit din motive ca era bolnav si atat. daca iti zice ceva te duci la directoare...ok? funda?

| andreutsza98_1500 a răspuns:

crying(frate mai am putin si plangcryingsaracu' hamster.frate de tine mai zic nu tu l-ai omorat da' fata aia i-a dat cu parfum.frate e nebunacrying(saracu' hamster.frate o viata chinuita.nici nu vreau sa imi imaginezcrying((am si eu un hamster dar eu nu il tratez asa.deci,ca sa iti raspund la intrebare poti sa faci doua lucruri:1:fii smekera si ia unul la fel(sperand ca profa de bio nu observa)sau 2:fii sincera si explica-i povestea, sperand ca te va ierta...in locul tau nici eu nu as stii ce sa fac.imi pare foarte rau pentru ce ti s-a intamplatcryingmacar l-ai ingropat sau ceva sau l-ai aruncat? sper ca ti-am fost de ajutorsad

| andreutsza98_1500 a răspuns:

No name yop cred ca tu esti un mare animal prost, nu bietu' hamster...

| adinaxD a răspuns:

Imi pare rau pentru hamster sad
dar bunicii tai i'au dat de mancare? l'au ingrijit? straight face
eu zic sa o suni.sa ii zici adevarul.e mai rau sa ascunzi lucrul acesta de ea.pana la urma o sa trebuiasca sa il areti.si atunci ce o sa faci? e mai bine sa ii zici de acum. spune-i ca ti-a murit, ca iti pare rau si cumperi tu altul happy
sper ca te'a ajutat! tongue

| SadBoyForever a răspuns:

Mi-e azi mi-a murit porcusorul de guineea crying il aveam din 2006 cum fac sa imi revin oare?

| Tasya05 explică:

@Dr3yga20... Poi, Da, intr-adevar hamsterul statea foarte mult sub rumegush, se baga sub roata ( cand se baga acolo eu mereu il scoateam pentru ca statea c asi cum ar fi fost strivit) si statea numai in casutza.Se poate sa fi fost bolnav, nu? Eu l-am dus la veterinar si mi-a spus sa ii dau cu nste picaturi speciale pentru hamsteri in ochi (de 2 ori pe zi) si am respectat asta. In niciuna caz nu mi-a spus ca ar putea sa moara.

| Tasya05 explică:

Da... Pana la urma am luat altul.Si am sunat-o pe profesoara si i-am zis.Si a inceput sa urle ca nebuna. crying dar asta e.

| CezarAjutorul a răspuns:

Spune-i asa: (1)spune-i ca a fugit, (2)spune-i ca s-a imbolnavit {sa zicem}, (3) spune-i ca n-ai fost atent si a disparut. poate e de ajutor.^^

| Dιєиυтzα a răspuns:

Sincer, imi pare rau pentru hamster. Dar, cand l-ai luat de la scoala trebuia sa iti dai seama ca e o mare responsabilitate chiar si daca e un hamster. Cred ca gandeai : "E doar un hamster, nu-i nimic rau", ei bine nu e asa! Aveai in grija o mare responsabilitate. Sincer, cred ca din cauza parfumul a murit, o prietena de-a mea a avut un hamster sirian si a murit din cauza ca verisorul ei de vreo 5 ani a umblat cu parfumul mamei si i-a dat hamster`ului, iar, dupa cateva luni acesta a murit, desigur, cu gura deschisa. Si in priviinta profesoarei, sun-o, sau pune-o pe mama ta s-o faca, si spune-i tot adevarul, e mai bine in loc s-o minti si sa dai de alte belele si mai mari. Cel putin asta e parere mea.
Funda?

| lory_9422 a răspuns:

Am o idee:dc nu cumperi unul identic si il duci la scoala in aceeasi cusca si nu ii spui profei ca a murit ca daca e identic nu isi da seama! asta e o idee, dar ti-as sugera sa ii spui adevarul!

| yuhuu a răspuns:

Nu mi'as fi lasat hamsteru' singur cu bunica'mea decat daca as fi fost sigura ca face infarct cand il vede... sfat? NU iti mai lasa niciodata nimic pe mana bunicilor(parintilor dupa caz)
Acum, pune'o pe bunica'ta sa-ti cumpere unul nou si ai mai multa grija de el sau, daca e, data viitoare lasa'l pe mana unui iubitor de animale care sa fi sigur ca o sa aiba grija de el! Bafta!

| Carly22 a răspuns:

Cumpara altul

| AngiFmss a răspuns:

Buna.:d

Pei stai putin nu prea cred ca e vina ta ci a colegei tale foarte fraiereelaughing[pentru chestia cu parfumu] Nu ai dc sa te simti raw deoarece Nu ai vrut intentionat sa se intample asta:* Si dmna profesoara ct credea ca o sa traiasca hamstrerul acela[dmnezeu sa il iertee]dupa ce colega ta ia dt cu parfum in ochi?raised eyebrows. Daca iti e frica sa o suni pe dmna profesoara spune-le parintilor. Sau daca nu o suni si ai spui ce s-a intamplat. Nu ai de ce sa te simti prost, aiurea sau vinovataa.winking Succesbig grin.

Funda?love struck

| SpatariuMihaela a răspuns:

Trebuie sa te calmezi si sa incerci sa discuti cu profesoara ce s-a intamplat exact.Va intelege.

| teo18 a răspuns:

Pai...spune-i adevarul...asta e cel mai important, spune-i ca-ti pare rau, si daca doreste.ii poti cumpara unul.

| ReBoOt a răspuns:

Daca mai stii cum arata te duci si cumperi altul identic dar cred ca o sa dureze cam mult pana il gasesti pe cel bun