| WildLatte a întrebat:

Am cumparat acum o saptamana un puiut de bichon, are 2 luni si e tare energic. Problema pentru care apelez la voi este urmatoarea : ma musca de mana sau de haine atunci cand ne jucam. Nu cred ca o face intr-un mod agresiv ci mai mult in joaca, dar musca destul de tare si doare. Cum as putea sa-l dezvat de obiceiul asta prost? L-am mai certat cand a facut-o, dar nu l-a tinut prea mult.

Răspuns Câştigător
| Floricica14 a răspuns:

Este micut, daca nu vrei sa te mai traga de haine sau sa te muste, i-ai jucarii de ros si eu am trei caini, printre care si o femela bichon de sase luni.Si ea la fel este, asa facea si la doua luni.Sunt caini jucausi,energici, gata sa te amuze; normal ca nu o face intr-un mod agresiv, ii e drag sa va jucati, dar poti sa te joci si tu cu ea! De exemplu:poti sa pui o jucarie de ros undeva si ea sa fuga sa o prinda cand o vede, asa va jucati amandoua si nici nu te mai musca.Bafta!

4 răspunsuri:
| Anonimus2k9 a răspuns:

Încă e foarte mic și nu înțelege de ce îl certi... continua sa faci asta și renunța pentru câteva momente sa te mai joci cu el pentru a realiza ca greșește!
Cu timpul el va învăța.

| SnoopDogg12345 a răspuns:

Si cainele meu avea problema asta, mai sarea pe mine etc. Ce poti face mai agresiv e sa "tipi", nu tare, "NU", comenzi scurte pe un ton dif de cel pe care vb bormal, iar daca vrei fara "agresivitate", il poti stropi pe bot cu fas-fas (apa) sau da cu un ziar (cainii urasc zgomotul de ziar ). Este important sa fii ferm/a si fara jumatati de masura. Daca il inveti asa, il lasi asa cate zile o mai avea. Invata-l ca va puteti juca si alt-fel

Cu placere

| Alexia04 a răspuns:

Bate l peste gură, asa facea și al meu și spune i ca nu i voie, nu l răsfăța, să nu i dai chiar așa tare, dar nici încet să creadă ca te joci, ai înțeles tu laughing

| AndreeaPir a răspuns:

Eu am un bichon de 4 anisori si si eu am trecut prin asta.Eu nu prea sustin lovitul pentru educarea cainelui.Din propria experienta iti zic ca cel mai bine este sa ii spui"Nu!/Nu e voie!/Auu!"cand te musca.Trebuie sa le spui pe un ton autoritar, astfel incat cainele sa isi dea seama ca ce a facut nu este bine.Fiind atat de micut, o sa ia mai mult timp sa invete dar trebuie sa fi perseverenta.Eu l-am dresat pe cainele meu de la 2 luni.Stie sa faca tot felul de trucuri, dar dresajul a luat destul de mult(3-4 luni).Cel mai bine este sa il inveti de mic(,)ca nu este voie sa te muste deoarece cand este mic invata mai usor chiar daca dureaza mai mult timp. Sper ca te-am ajutat! big grin