| hamham_1461 a întrebat:

Buna TPU am luat catelul.este bine sa ii dau lapte, mancare de juniori? este bine sa il rasfat? si la ce varsta se dreseaza un rotwaler? funda? mentionez ca are 3 luni

Răspuns Câştigător
| Maria46854213 a răspuns:

Din nou eu.laughingLapte nu este bine sa ii dai pentru ca si eu am facut prostia asta si a facut viermisori la somac[stiu de la veterinar, si dupa a trebuit sa ii dau ceva pastile]. Mancare de juniori si pliculete sau conservele sunt foarte bune.De la 4 luni cum am spus si in celalalt raspunsbig grin.Nu il rasfata in exces pentr dupa aceea si-o ia in cap si nu o sa te mai asculte. O sa vada ca poate face orice si ii permiti orice si nu o sa fie foarte placut pentru tine.

7 răspunsuri:
| Anca a răspuns:

Sunt caini care beau lapte, fara a avea nici un fel de problema. Nu face viermisori de la lapte, cum a spus cineva! Doar ca, exista posibilitatea sa faca diaree. Nu toti caini suporta bine laptele. Poti sa-i dai iaurt in loc de lapte! Si branza dulce! E foarte importanta acum in perioada dezvoltarii lui si a cresterii oaselor.
Mancare pentru juniori! Pana la 1 an. Marci : Royal Canin, Purina Pro Plan, Eukanuba, Acana, Hill`s, Orijen. Astea sunt marcile super premium.

Dresajul se incepe la 6 luni. Intre 3 si 6 luni se face predresaj! Care e foarte important! Acum ce trebuie sa-l inveti este : Cuvantul NU, Sa vina la tine cand il chemi, Sa nu manance de pe jos, Sezi, Culcat, Sa dea labutza etc.

Cu rasfatul las`o mai moale. Pupa-l cand doarme! Altfel o sa si`o ia in cap tongue

| Barbie331 a răspuns:

Bravo tie, sa-ti traiasca cat mai mult! Felicitari! Da-i de mancae ceva de juniori, ce gasesti tu, cumpara-i multe jucarii si chestii de ros, patut, totul. Daca ai vreun animax, un magazindeinacesta pe langa tine, du-te si cumparai PUPPY GIFTBOX, si citeste totul de pe acet site:http://www.maxi-pet.ro/Caini/Caini-Junior/menu-id-65

Sper sa iti fiu de mare ajutor si incaodata, sa iti traiasca! Fundita mie, te rog frumos!

| `KiddO` a răspuns:

Nu il rasfata! Invatal pe o alimentatie mixta gen : si ciorbe [exista o ciorba "special" pentru caini, care nu contine legume care nu sunt bune pentru ei, plus ca poti sa mananci si tu, este foarte buna. [eu am zis ca ciorba e buna oh go on ] Dresajul se incepe din clipa in care l-ai luat [depinde ce intelegi tu prin dresaj]. De exemplu un caine dresat stie unde sa faca pipi/kk, unde sa se culce [chestii de comportament], si normal unele comenzi. Un caine nu e total dresat cand are probleme de comportament. happy. Acum cand l-ai luat incepi sa ii interzici locurile neadmise pentru urinare [batting eyelashes]. [daca il ti in casa (ceea ce iti recomand cel putin pana se termina vaccinurile)] Daca il ti in curte, este bine sa nu umble prin gradina, flori etc. [si asta face parte din dresaj] Daca mai ai intrebari despre dresaj/alimentatie -> patry_basketball [am si eu un catelus :X ]

| Mirciuuuuuuuu a răspuns:

Sal! Si eu am rottweiller si e mare, gras si fioros! Dresajul l-am inceput de la 3 luni dupa un ghid. Eu am vrut sa-l fac fioros de mic si cand a fost mare a ajuns prea prea. Deci ai grija cum il educi pe discipol. Baftawinking

| Kheeda a răspuns:

Dresajul il poti incepe de acum daca are 3 luni. Laptele nu cred ca este foarte indicat pentru el, ar fi bine sa incepi sa ii dai mancare de juniori(boabe&conserve) marcile specificate de Anca sunt cele mai bune. Daca mai ai intrebari da`mi add : llg_nico happy eu am un pitbull care e dresat de mine. A si... cu rasfatatu dupa parerea mea cred ca are nevoie de afectiunehappy joaca-te cu el cat ai timp, dar nu exagera tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ne e bun laptele, rasfatal http://www.cutzu.ro/......er-26.html

| Bonano22 a răspuns:

Sal, bai am si eu o problema, cine stie sa emuleze jocuri pe pcsx2 sa ma contacteze la id Mita_Underground