| Withoutanonim a întrebat:

Am luat o pereche de hamsteri de ceva vreme, iar fata atunci cand vreau sa pun mana pe ea face urat (scoate dintii)...As vrea sa stiu din ce cauza face asa? I se poate intampla ceva?
MULTUMESC ANTICIPAT!

4 răspunsuri:
| Snowa a răspuns:

Ambii hamsteri sunt de a acelasi sex? Daca nu ai face bine sa-i desparti pentru ca te poti trezii cu multi puii, iar daca nu stii sa-i crestii va fi un dezastru.
Acum cat timp i-ai luat? Daca recent mai bine lasa-i saptamana singuri intr-un loc linistit sa se calmeze, apoi incearca sa vorbesti cu ei foarte calm dupa cateva zile poti incerca sa le dai fructe(in cantitate mica pentru ca pot face diaree si pot murii) sau legume din mana. Dupa 4-5 zile poti incerca sa-i iei in mana, dar fa o incet. Daca te musca lasa-i.
Poate face asa din cauza custii care este prea mica. Cauta pe net "DIY bin cage for hamsters" si vei putea sa vezi cum sa faci niste custi mai ieftine decat la pet shop. Pe langa cusca poate sunt plictisiti, atunci da-le jucari (si aici poti cauta pe net si nu uita ca hamsterii au nevoie de roti la hamsteri pitici se recomanda 7inch, iar la cei syriani se recomanda 11-12 inch).
Cate saptamani/luni au? Se recomanda sa cumperi hamsteri care au 6-8 saptamanii pentru ca sunt mai usor de imblanzit, iar daca sunt prea batrani (sa zicem ca au 7 luni) atunci va fi mai greu sa ii imblanzesti si sper ca stii ca hamsteri traiesc doar 2-3 ani daca sunt ingrijiti foarte bine.
Sper ca te-am ajutat, eu am studiat hamsteri si am avut vreo 3 (Erau in custi diferite si destul de spatioase). Daca mai ai intrebari despre hamsteri poti sa mi le pui happy

| Ra_Lau_1996 a răspuns:

S-ar putea.Nu sunt experta in hamsteri dar eu zic sa te duci sa o examineze un veterinar.Eu am pisica si mi-a facut la fel.am dus -o la veterinar si mi- a spus ca intrase in calduri. Avand in vedere ca hamsterul tau cu acea problemica e fata s-ar putea.

| Ra_Lau_1996 a răspuns:

Nu sunt experta in hamsteri dar am observat ca hamsterul tau cu probleme este fata. Eu am o pisica care facea la fel si am dus-o la veterinar si mi-a spus ca a intrat in calduri. In cazul tau poate fii altceva dar am dat un exemplu. Ideea e ca trebuie sa o duci la veterinar. Poate sa fi luat o boala si sa reactioneze asa din cauza durerilor sau nu stiu. Nu ma intereseaza funda dar sa imi zici cand se simte hamsterul tau mai bine. SI daca apar doua raspunuri in mer scuze dar mie nu imi apare primul.

| Mihăiță_Mihăiță_1994 a răspuns:

Cred ca e in perioada de reproducere