| Ilovedogs23 a întrebat:

Buna TPU am o întrebare. As vrea sa mi iau o nimfă si nu stiu daca pot sa facă scheme. Stiu ca trebuie sa le învăț sa facă scheme dar nu stiu daca pot invata sa facă scheme

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O nimfă este un papagal?

| ziftode a răspuns (pentru sadrian46):

Nimfa are mai multe intelesuri:
initial in mitologie era un fel de zeita locala, in natura care era o femeie foarte frumoasa si traia in paduri
in domeniul insectelor, nimfa e stadiul dupa omida din care se nasc fluturii

insa, intr-adevar, el se refera la niste papagali, care se numesc nimfe!