| carmen11 a întrebat:

Am o problemă! De ceva timp vreau să-mi iau un căţel. Acum 2 săptămâni mi-am luat un labrador dar a murit...
Acum nu ştiu ce rasă să aleg! Caut un câine cât de cât mare, iubitor, jucăuş şi rezistent la boli! Voi ce câini aveţi sau ce rase credeţi că se potrivesc descrierii?

Răspuns Câştigător
| Medeline94 a răspuns:

Eu iti recomand cu tarie ciobanesc german (lup). Sunt niste animale extrem de inteligente, cuminte, usor de dresat, dar si cu o imunitate cat de cat mai O.K fata de alte rase care sunt cu mult mai pretentioase. In plus este un caine de paza excelent. Mult succes in acest plan. Take care:*

6 răspunsuri:
| ioanaioana a răspuns:

Nu stiu de rezistenta la boli dar dobermann-ul e cel mai iubitor si loial

| RedNose a răspuns:

Orice caine poate muri, indiferent de rasa daca nu e ferit de boli si nu este cumparat de la un crescator adevarat. Daca era mic probabil a murit de parvo. Pentru al feri de boli trebuie sa fie vaccinat, abia dupa 3 luni poti sa-i scoti afara, pana atunci trebuie tinut doar in casa. Daca vei cumpara un caine de la targ, de pe net sau de la coltul strazi nu te astepta sa fie sanatos, decat cei din canise(nu premium sau kris, ci cele care cresc nu mai mult de 2-3rase,astea sunt canise serioase) ai garantia ca il iei sanatos(parintilor li se face teste inainte de imperechere pentru boli genetice si isi dau interesul sa nu ii expuna la diferite boli,in primul rand, iubesc cea ce fac, iubesc rase pe care o cresc, in al doilea rand, este in joc prestigiul canise.
Labradorul este un caine rezistent.

| Clauvdgg a răspuns:

Tot un labrador, un beagle

| Flynn2001 a răspuns:

Un rottweiler!

| Pittikk a răspuns:

Buna! Daca vrei un caine jucaus si iubitor poti sa iti iei un bichon havanez dar este de talie mica.Eu am un canish si este forte dragut, jucaus si iubitor.O am de 7 ani si nu a avut niciodata nici macar o problema.Canisha mea este de talie medie dar exista si de talie mica sau mare. Sper ca te-am ajutat!

| XxJockerxX a răspuns:

Iati un Ciobanesc este cel mai pufos si o sa te iubeasca