| gratii a întrebat:

:* Am o problema : de ziua mea mama mi-a spus ca imi ia o catelusa ( shih-tzu imi doream de mult si am mai rugat-o eu ). Anul trecut am avut acasa 2 zile tot o fetita shih-tzu de proba. Am ramas eu singura acasa cu ea si am sters dupa ea am avut grija ca mananca si bea apa si totul a fost ok pe seara am scos-o si afara cu mama (era mica si nu avea voie de aceea am tinut-o in brate). Pana si tatalui meu i-a placut de ea f mult o alinta, se juca cu ea, o mangaia etc. Pana la urma ne-am gandit sa o cumparam (dupa cele 2 zile in care am tinut-o de proba am dat-o inapoi proprietarului adica vecina noastra) dar a fost cumparata inaintea noastra. Acum problema este alta : trebuie sa il conving pe tata sa zica da pentru ca si atunci am fost responsabila si cred ca pot avea grija de un animal de casa ( chiar daca stau la bloc ). L-am intrebat pe tata daca este de acord si a spus " nu stiu ". Nu stiu cum sa il conving sa spuna DA. Am incercat sa il lingusesclaughing (pentru catelusa), sa ii spun ca cainii sunt responsabili... Dar la el nu prea merge cu vrajeala laughing
Va rog ajutati-ma!
Stiu ca daca o sa ma tot rog de el o sa reusesc. Deja i-am dovedit atunci ca sunt responsabila

Scz ca v-am facut sa cititi atat laughing
Pup :*

7 răspunsuri:
| cățelușa56 a răspuns:

Pai eu am citit tot.Iti zic eu zi ca cineva [de pe TPU sau altcineva] ti-a zis ca are un catel de rasa mica mult mai greu de ingrijit si ti-a zis ca totusu tu ai mai multa experienta. Funda?

| kawaii69 a răspuns:

Sall. Spune-i si arata-i: Sunt caini speciali pentru apartament, care nu lasa par deloc, iar cand vor sa faca, stau la usa si asteapta. Nu pleaca de acolo. Doi: Dca este cu credinta in Dumnezeu, va accepta. Sunei ca cei care tin un catelus, sunt aparati de Dumnezeu. Trei: Sa vada cate vieti omenesti au salvat cainii, in diferite situatii.Patru, si cu asta inchei, vei fi cu mult mai ascultatoare, mai cuminte, vei invata mai bine etc. Daca intr-adevar iti doresti asa de mult un catelus, pana la urma vei reusi. funda?

| kawaii69 a răspuns:

Sall. Spune-i si arata-i: Sunt caini speciali pentru apartament, care nu lasa par deloc, iar cand vor sa faca, stau la usa si asteapta. Nu pleaca de acolo. Doi: Dca este cu credinta in Dumnezeu, va accepta. Sunei ca cei care tin un catelus, sunt aparati de Dumnezeu. Trei: Sa vada cate vieti omenesti au salvat cainii, in diferite situatii.Patru, si cu asta inchei, vei fi cu mult mai ascultatoare, mai cuminte, vei invata mai bine etc. Daca intr-adevar iti doresti asa de mult un catelus, pana la urma vei reusi. Bafta Pa

| diana5 a răspuns:

Buna, cred ca te pot ajuta.Roaga o prietena sa iti dea un animal ba chiar un catel de care sa ai grija, si pentru a doua uoara sa ii dovedesti ca vrei sa ai un catel si ca poti fi responsabila, s-au spune-i ca e un tata grozav, ia note fff bune la materiile principale, fa-i toate poftele si vei vedea ca nu va avea cum sa te refuze, la mine asta merge, sper ca va fi la fel si pentru tine. Sper ca am putut fi de ajutor. Funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai incearca sa fii responsabila nu doar privind animalele de companie, ci si in general. Daca va vedea ca esti cu adevarat responsabila, va fi de acord.

| gratii explică:

Multumesc pentru rasp stiu ca nu lasa par sunt o rasa care nu e pretentioasa adecvata pentru apartament si ma rog multe altele pentru ca m-am mai informat mai demult ca sa il mai convinf pe tatal meubig grin

| Ioana_3575 a răspuns:

Da, ar trebui sa ii arati dar sa nu il bati prea mult la cap ca poate se enerveaza.Acum depinde de firea tatalui tau.Eu cand mi-am luat hamsterul l-am batut putin la cap dupa o luna sau mai mult mi l-a luat.Bye