| CristinaChris05 a întrebat:

Buna TPU:*Am primit acum4 zile de ziua mea un bichon maltez. Vreau sa il invat sa isi faca nevoile doar afara cat mai repede insa nu stiu cum deoarece il scot afara si face tot in casa, doar mai rar afara.Mentionez ca are doar2luni.Va rog sa ma ajuta-ti.Multumesc

8 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Pana termina schema de vaccinare(undeva la 3 luni+7-10zile pentru imunizare) nu ai voie sa-l scoti afara fiindca risti sa se imbolnaveasca daca ea contact cu alti caini, cu fecalele lor, etc.
Deocamdata, invata-l sa faca undeva la baie pe pad-uri speciala de catei. De obicei, cateii fac cam la 30min dupa ce mananca si bea apa, daca ii faci un program de mese si il urmaresti tot timpul sa il duci la timp sa-si faca nevoile acolo va invata. Cand face unde trebuie este recompensa(bucatele mici piept de pui sau carne de vita/biscuitei de catei, batoane pentru catei, etc.), daca face unde nu are voie certat si dus unde trebuie sa faca.

| Musique a răspuns:

Tata l-a învățat pe câinele nostru să-și facă nevoile afară băgându-l cu botișorul în prorpiul pișat.
Nu-i prea plăcea, așa că de-atunci mereu merge afară în curte indiferent că plouă/ ninge.
Baftă!

| CristinaChris05 explică (pentru Musique):

In propiul pipi pe care il facea in casa? sau in cel de afara...

| Musique a răspuns (pentru CristinaChris05):

În casă n-a făcut decât odată.
În tersă-l băga, afară nu.Așa s-a obișnuit să iasă afară dacă are nevoie și să nu mai facă pe terasă. (în casă nici nu se pune problema)

| karsivan a răspuns:

Este gresit sa-l bagi cu botul in urina, nu va intelege nimic, trebuie scos des afara si avut rabdare, nici copii nu invata repede de la pampers la olita, rabare, dupa ce face afara, stai ceva timp cu el da_i recompense si mangaieri

| 1DeadMemories a răspuns:

Scoate l cat mai des afara cateva zile. Fiind mic doarme mult, cum se trezeste ia l in brate, sa nu apuce sa faca pisu, si scoate l afara 10 min. Exista la magazinele specializate de animale niste prosopele de hartie, poti pune prin casa cateva, o sa faca pe ele.Dezobisnuitul de pipi in casa dureaza pana la 6 luni, chiar mai mult.Nu o sa faca des ca acum, dar tot o sa aiba scapari.

| AdiMrr a răspuns:

Existe niste pempersi. Sunt niste prosoape care le pui in baie. Sa o supraveghezi si atuncui cand vrea sa faca pipi o pui pe prosopel. Dupa aceeea ii dai o recompensa, o boaba, o bucatica de cqarne, ce ii place ei. Am si eu un bichon bolognese si la mine a functionat. Dupa aprox. o luna nu mai foloseam 3 prosoape pe zi, ci unul fiindca afara facea pana se satura. Daca mai face mici accidente pe covor arati cu degetul inspre probleme si vorbesti mai tare ca si cum o certi. S-ar putea sa mai faca langa prosop fiindca ea vine cu fata inspre prosop si nu realizeaza ca sta cu picioarele din spate in exteriorul prosopului. Nu uita sa o perii in fiecare zi ca altfel o sa faca calti. Sa o obisnuiesti cu putina ciorbita cu carnita la pranz si seara sau dimineata cu boabe. Eu asa ii dau in fiecare zi.

| AnaMariarecan17 a răspuns:

Cand face pipi afara il chemi ii arati urina, il mangai pe cap si eventual ii dai o recompensa, ceva sa manance, daca faci asa de mai multe ori, o sa inteleaga ca e bine sa faca afara, asa am facut eu cu catelusa mea. sper sa te fii ajutat.