| AlexAL275 a întrebat:

Am și eu o cățelușă amstaff în vârstă de o lună și 4 săptămâni. Aș vrea niște sfaturi sau lucruri pe care ar trebui să le știu de la cei care au acestă rasă. Mulțumesc anticipat!

1 răspuns:
| Anamaria9916 a răspuns:

Și eu am un amstaff de 10 luni, Oscar. Nu știu ce sfaturi aș putea să îți dau. Eu l-am luat de mic, avea mai puțin de o lună. La 2 luni am început dresajul. E un câine foarte inteligent, e deosebit de receptiv. Știe să facă o mulțime de lucruri. Totusi, mă așteptam sa fie mult mai agresiv, dar e foarte iubăreț. Nu e foarte sensibil. Nici la frig... Pe la 2 luni a făcut enterocolită, dar i-a trecut repede. Ce pot să spun. Vaccinează-o la timp, acordă cât mai multă atenție alimentației ( eu, spre exemplu uscam coji de ou și le băgam la blender, iar pudra obtinuta i-o bagam in mâncare pentru calciu; asta in cazul oualor bio), după ce mai crește du-te cu ea la alergat pentru a se dezvolta frumos, iar dacă vrei să o dresezi, acum e momentul. A! Era să uit! Veterinarul meu m-a sfătuit să nu îl scot de mic la plimbate. Spunea că nu are imunitate și poate lua ceva de la alți câini de pe stradă.