| LaughOutLoud a întrebat:

Am si eu o intrebare:Borcutele testoase care se vand in animax sau in petshopuri mai cresc? Adica la mine in oras sunt la petshop si cand am intrebat-o pe doamna de acolo a zis ca ele nu mai cresc, raman asa mititele.Si am si un prieten care a primit una de ziua lui si nu a mai crescut.E adevarat? Daca da imi puteti spune ce specie sunt? Funda si vot:*

7 răspunsuri:
| Leocerba a răspuns:

Trachemys scripta elegans(cu tamplele rosii)
Trachemys scripta scripta(cu tamplele galbene)
Astea-s de baza, in magazine romanesti.
Cresc. Incet dar cresc.
Mai rar se vand si: Graptemys nigrinoda delticola, Chrysemis picta picta.
Na! Acum ti-e clara confuzia? laughing

| LaughOutLoud explică (pentru Leocerba):

Cred ca sunt trachemys scripta scripta ca nu am vazut pic de rosu la ele da tu chiar nu ai inteles.Ideea era ca le iei cand au 4 cm si astepti dar ele nu mai cresc.As fi vrut sa stiu daca e peste tot asa.

| Leocerba a răspuns (pentru LaughOutLoud):

Pai ce n-am inteles? Tu ai intrebat daca broscutele testoase mai cresc, eu ti-am oferit cateva nume de specii ce se vand la noi, tu urmand sa te informezi asupra fiecarei specii in parte, sa vezi pozele si sa descoperi care se aseamana cu ceea ce tu ai. Mai mult ce puteam sa-ti ghicesc?
Daca este vorba despre trachemys scripta scripta ( si eu am din astea, iuuuuui) ei bine, cresc! ajung la 30 cm. Cand le-am cumparat, aveau max 5 cm.

| LaughOutLoud explică (pentru Leocerba):

Da eu nu am inca.Am vazut in Petshop.Iar eu cred ca sunt injectate cu ceva ca sa nu mai creasca.Pentru ca arata ca niste
trachemys scripta scripta dar nu se fac de 30 de cm.

| Ioanadulcik a răspuns:

Ele nu mai cresc raman cam de 2-3 cm nu stiu cum se numeste rasa dar unele treiesc 100-200 ani treiesc foaret mule... Sper ca te-am ajutat

| bubulina2012 a răspuns:

Da asa e am avut si eu niste broaste testoase si 4 ani am asteptat sa imi creasca si nu au crescut... dar le-am luat din pet-shop si dupa 4 ani au murit

| crazyvioletflame a răspuns:

Depinde de specie. Unele cresc, altele nu. Si eu am o broscuta(Charlie) care am cumparat-o tot de la petshop, dar vanzatoarea a zis ca va creste.Si chiar asa e! Spre deosebie de acum 3 luni, Charlie a mai crescut putin.Nu stiu ce rasa e, sar carapacea e verde inchis dar pielea e tot verde dar cu niste,, suvite'' galbene, ca sa zic asa. Daca te intrebi cam cat creste o broasca de la petshop, pai...pana cand are carapacea cat palma unui adult(nu incluzi si degetele). Cred ca cel mai bine e sa cauti pe internet sa vezi ce rasa e broscuta ta si sa vezi daca mai creste. Sper ca ti-am fost de ajutor! happy