| LoredanaaBT a întrebat:

am si eu o problema destul de serioasa.
Am un bichon maltez de 10 luni si cat a fost cald l-am tinut afara, problema e ca vine frigul si nu il mai pot tine afara dar el face peste tot in casa.
Am citit multe articole pe internet cum sa il invat sa faca afara dar toate erau adresate cainilor de 3-6 luni.
Il mai pot invata sa nu mai faca in casa daca are 10 luni?
Si vreau sa imi mai spuneti cum ar trebui sa ii fac programul de masa si iesit afata. El este un caine foarte vioi si jucaus de aceea isi face nevoile destul de des.
Nu fiti rautaciosi, catelul a fost primit cadou si il iubesc foarte mult de aceea vreau sa stiu daca il mai pot invata, sunt dispusa sa il supraveghez 24/24 cateva luni bune.

Răspuns Câştigător
| Cricy a răspuns:

Il poti invata tu: bănuiesc că tu l-ai urmat cand isi face nevoile (cand l-ai scos de prin curte sau in parc) si i-ai învățat "semnele" care le oferă cand isi face nevoile. Trebuie se fi atent. Atunci cand vezi ca da semne îl scoti repede afară. Programul alimentar... Sa nu îi dai sa mănânce înainte de culcare căci te vei trezi cu un cadou. Apa o lasi. Dacă nu ai timp există custi si țarcuri de caini de interior (personal tarcul nu m-a ajutat pentru că am un ciobanesc german si putea sa il sara dar daca zici ca ai bichon nu prea cred ca il poate sa sara), unde respecți programul alimentar. Și apropo, cand iesi cu el afară repeți genul asta de fraza 'Fa pipi' sau ' Fa caca' si o sa faca la comanda cand o sa învețehappy. Ti-am explicat pe scurt, dacă vrei mai amănunțit caută pe site-uri. Vârsta nu prea conteaza, dar se zice ca de la vârsta aceea ar fi trebuit să îl înveți. Și desigur mai exista si dresori. Sper ca te-am ajutat. :*

| LoredanaaBT explică (pentru Cricy):

M-am gandit si la un dresor dar nu prea am gasit unul pe unde stau eu, pe mine m-a interesat sa stiu daca il pot invata sa faca afara avand in vedere ca are 10 luni si am auzit persoane care au zis ca e prea mare si ca nu il mai pot invata.
Si da, ii cunosc semnele cand vrea sa faca, in special treaba mare, incepe sa miroasa pe jos destul de insistent, dar pe mine ma sperie treaba mica o cam face peste tot, nu face doar o data si gata, face de multe ori si cate putin, face ridicand piciorul, pe mobila pe pat, peste tot.
Sper sa il pot invata!
As vrea sa aflu mai detaliat orele de masa ai iesit afara, am aflat ca trebuie sa ii dau de mancare de 3-4 ori pe zi, dar la ce ore? Pentru ca asa as putea sa il urmaresc si sa vad cand face si sa il scot atunci afara.

| Cricy a răspuns (pentru LoredanaaBT):

Poți să îl dresezi si la 10 luni.Cainele meu are 5 ani și el până la vârsta de 4 ani a trăit la curte.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sa stiui ca sunt instructori de dresaj care ti-l pot invata!