| Mariusssssssssssssssssssss a întrebat:

Am trei oua de papagali perusi. Dupa ce au facut ouale nu mai intra de loc in cuib. Nu mai stau pe ele sa le cloceasca. De ce? Au facut si anul trecut un ou, dar nu l-au facut in cuib, a cazut si s-a spart. Dar anul acesta? Dupa ce le-au facut de ce nu stau pe ele? Ce sa fac? Unde ar putea fi de preferat sa ii tin? Afara sau in casa? Ce sa fac sa stea pe oua?

4 răspunsuri:
| AnonimKidd a răspuns:

Depinde pe caldura asta...Eu mai demult am vorbit cu cineva despre papagali perusi.Acel cineva avea acasa niste oua, unele erau clocite de la soare si cica pesusii de spargeau si le mancau altele rezistau. Daca nu se mai aseaza pe ele inseamna ca ceva e nenregula, poate e ceva cu ouale... Apropo femela si masculul in aceasta perioada nu trebuie despartiti pentru ca femela trebuie sa stea pe oua si masculul sa-i dea mancare.

evenso
| evenso a răspuns:

Cati perusi sunt in colivie? Incearca sa le separi si lasi in colivie doar femela si nu mai umbla des in colivie, si asta este o explicatie pentru care nu se pune pe oua.

| Mariusssssssssssssssssssss explică (pentru evenso):

Am doar doi perusi. Femela si masculul.

| evenso a răspuns (pentru Mariusssssssssssssssssssss):

Scoate masculul si cum am mai zis, nu prea umbla ca mana in colivie, dar daca trebuie sa faci ia o manusa, pasarile de multe ori chiar isi sparg oul daca omul se atinge de ei sau umbla prea des cu mana in colivie.