| Fikki a întrebat:

Am un caine mascul, boxer, de 7 luni. Intrebarea este : Botnita este obligatorie si daca da, de la ce varsta? Precizez ca animalul nu este agresiv.

Răspuns Câştigător
| HelpMeNow a răspuns:

Cam de la 7-8 luni trebuie botnita, nu conteaza daca e agresiv sau nu, la politie acolo este o lista cu caini care trebuie sa poarta botnita, printre care se afla si boxer-ul... Se considera un animal periculos, desii difera cresterea lui, dar na.

3 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Orice caine care are peste 10 kg necesita botnita.la 7 luni nu e agresiv dar mai incolo poate sari la cineva.am si eu un boxer de 10 luni.gasesti mai greu botnita pentru botul lor scurt.

| westie21 a răspuns:

Boxerul nu face parte din cainii agresivi. uitat`te pe siteul ministerului apararii parca si vezi toate rasele care obligatoriu poarta botnita si ai caror stapani trebuie sa depaseasca 18 aniwinking.