| Bob80 a întrebat:

Am un cățel care s-a îmbolnăvit, are şase luni. Totul a început de vineri dimineața: trist, nu mânca nimic şi a vomitat de câteva ori vineri şi sâmbătă. Sunt la țară, am chemat veterinarul şi a zis că cel mai probabil are jigodie. Până acum i-am făcut 4 injecții si urmează să facem şi în seara asta. Însă eu cred că nu are jigodie, ci altă boală. Voi după simptome, ce ați crede? Acum cel puțin nu mai vomită, dar nu mănâncă şi bea doar apă. Aş putea să-l fac cumva să mănânc ceva, să încerc cu lapte? Îmi pare f.rău pentru el şi mi-e teamă că va muri, mai ales că nu mănâncă nimic. Mă simt foarte vinovat deoarece nu i-am făcut vaccin când a fost mic. Nu i-am făcut deoarece m-am învățat ca la ceilalți, că nu le făceam şi nu au avut nimic.
Totul cred că e vina mea

2 răspunsuri:
| Dana2103 a răspuns:

E un sistem de aparare asta cu refuzul si pierderea poftei de mancare
Asa ii creste si lui imunitatea
Mai lasa—l, nu l indopa cu mancare. stie organismul sau sa si mentina un echilibru
Eventual mai discuta cu un veterinar

| Felys a răspuns:

Sub nici o forma sa nu ii dai lapte, le face foarte rau laptele de vaca, cu atat mai mult ca al tau e deja bolnav. Poti sa ii cumperi plicuri cu mancare speciala de catei sa incerci sa ii dai. Posibil sa aiba parvoviroza daca vomita care de multe ori este o boala fatala. Sper totusi sa il ajute tratamentul dat de vet si sa scape