| Cookie28 a întrebat:

Buna TPU am un motan din acela gri tigrat de 4 ani si am observat ca are sparta o pernuta de la labuta din fata si mi-e teama sa nu il fi muscat un soarece straight face a adus unul viu marti si nu stiu ce sa fac in privinta aceasta.Va rog ajutati-ma promit Funda! sad

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Daca toti soarecii ar musca pisicile... unde am ajunge!? S-ar intoarce lumea pe dos.
S-a ranit poate in vreo batalie sau s-a taiat in vreun ciob de sticla!
Pentru animale exista un unguent numit "Mibazon" care are cam 4 soiuri de antibiotice in el.Da-l cu acest unguent dar si panseaza-l, ca o sa-l linga. Nici cu pansamentul nu o sa fie mai bine ca o sa traga cu dintii de el.
In general aceste lucruri se rezolva de la sine, pisica lingandu-si rana o si dezinfecteaza. O sa mearga schioapa o vreme dar o sa-si revina.
Pentru pisici, ca sa nu se linga acolo unde i-se face tratament( operatie) sau este rana, i-se pune "guler elisabetan", ceva ca un lighean de plastic in jurul gatului.Este ceva foarte stresant pentru pisica. Dar, pentru ca buba este la picior, va ajunge acolo si cu gulerul!
Daca motanul nu este castrat se va mai bate si in viitor.

| Cookie28 explică (pentru Elianna):

Vreau sa il castrez pentru ca mai nou de cand cu umblatul dupa pisici s-a invatat sa iasa in strada si mi-ar parea rau sa il calce masina! sad

5 răspunsuri:
| piTiCcu a răspuns:

Du-l la un veterinar, sa faca investigatii pentru orice ventualitate.

Răspuns utilizator avertizat
| Endrew a răspuns:

Trebuie sa il duci urgent la un veterinal. Poate sa se fi infectat.

| TellaPro a răspuns:

Du-te cu el la medicul veterinal
Extra tags:
Din roboti (PIFTEL)
-Ca tu iti faci controalele la medicul veterinar!
Nu o lua personal numa asa mi-a venit