| Alina140663 a întrebat:

Buna TPU...[cine are perusi] cum i-ati dresat si in cat timp. ce culoare preferati sa-i fie penele, al vostru ce culoare a fost, ce nume i-ati pus, ce preferati fata sau baiat. mersilove strucklove struck FUNDA!

Răspuns Câştigător
| kaya a răspuns:

Eu am avut unul verde si unu alb( Paco si Sara) nu i-am avut amandoi odata, au fost pe rand. Ai mei, primul a fost adult si l-am dresat mai greu, iar al doilea fiind pui si avand mereu grija sa fie in centrul atentie s-a dresat foarte repede si mergea la cusca doar cand trebuia sa manance in schimb statea in casa sau in capul celui care ii iesea in cale. happy
Sunt niste pasari foarte inteligente, iubitoare daca te ocupi de ei cu rabdare si le oferi atentie pot ajunge sa vorbeasca(cel mai des in cazul in care perusul este pui).
Daca este pui poate fi dresat mai usor ca un adult, si adultul poate fi dresat dar mai greu in cazul unui adult trebuie mult mai multa rabdare, poti incerca cu miscari incete deoarece sunt foarte speriosi, sa bagi mana in cusca si sa pui un deget sub piciorusele lor tinandu-l acolo pana isi va face curaj si se va urca pe degetul tau.
Asta in cazul in care este unul singur, caci daca sunt doi sansele sa il inveti cu omul sunt mai slabe, ei oferindu-si atentie unul altuia nu prea mai are ochii pentru stapan. happy

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu iti spun asa :. ai mei nu ii dresez pentru ca si eu imi doream lucrul asta dar cineva mi-a spus ca le plac mai mult fara a fi dresati. ai mei sunt albastru(mascul) si mov (femela). daca vrei sa ii dresezi baga degetul usor in colivie si tine-l la nivelul pieptulu; incearca la mascul; e mai destept, iar daca fuge de degetul tau plimba degetul prin colivie pentru ca el va observa ca nu ii faci niciun rau; incearca exercitiul asta de vreo 2 ori pe zi timp de vreo o saptamana.
succes!