| Girl72 a întrebat:

De la cât începe un Yorkshire Terrier să meargă? laughing Zile, săptămâni...?
Fundă!

Răspuns Câştigător
| EfruzeJosefine a răspuns:

Yorkshire Terrier este o rasă de câini de talie foarte mică, greutatea standard a acestei rase fiind de 2-3 kg (4, 5 - 6, 5 livre) iar înălțimea între 10, 5 și 23 de cm. De menționat este că un câine din aceasta rasă a deținut recordul mondial pentru cel mai mic câine din lume. Numele lui era Big Boss, iar în 1995, la vârsta de 1 an, când a primit acest titlui avea 11, 9 cm înăltime și 12, 9 cm lungime.
Este o rasă veche englezească crescută și imbunătățită în regiunea Yorkshire din Anglia - de unde și-a căpătat și numele în 1870. Inițial a fost utilizat pentru a vâna șoarecii și șobolanii din morile și minele din ducatul York. Mai târziu, în epoca Victoriană a ajuns un iubit și apreciat animal de companie. Speranța de viață este de 11-13 ani.
Blana, caractersitică acestei rase este lungă pană la pământ, lucioasă și mătăsoasă și se poartă cu o cărare pe mijloc. Puii se nasc gri cu cafeniu și abia la 2 ani vor avea coloritul specific acestei rase: Yorkshire terrier are nevoie de o îngrijire foarte atentă, mai ales rasele exemplare cu păr lung ce necesita periere zilnică.
Acești câini nu pot manca: ciocolată, cacao, struguri și stafidele, drajeuri(sau orice alte bomboane), pâine, alunele, arahidele, și mezeluri.
Ochii și urechile câinelui trebuie curățate periodic pentru a evita unele boli.
Yorkshire terrier are nevoie de multa mișcare (ii trebuie cel putin trei plimbări pe zi). Http://www.petz.ro/animale-de-casa/Caini-Rasa-Yorkshire-Terrier-99.html.

Durata medie de viaţă: 10-15 ani, în funcţie de talie şi greutate

http://www.animalutul.ro/caine/rase-caini/yorkshire-terrier/63/
sper ca am fost de ajutor. succes

3 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Aproximativ după 2-3 săptămâni deschide ochişorii, cred că începe să meargă după 3-4 săptămâni.

Pa-pa.

| Kriss96 a răspuns:

In jurul varstei de 2 saptamani un pui deschide ochii. Dupa aia hop la galop. Pe la 3 saptamani deja misuna pe langa "cuib" laughing))

| sofronici2002 a răspuns:

Ce e ala?
Poate stiu