| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU.
Eu imi scot motanul in spatele blocului unde sunt si niste smocuri de iarba de unde mai mananca el. Stiam ca un vecin in ultimele zile a dat cu otrava pe acolo asa ca am incercat pe cat posibil sa il opresc din a o consuma.
Din pacate nu l-am observat la timp si l-am luat cu forta urmand sa aflu ca i s-a blocat in gat.(din cate am observat)
L-am bagat in casa si asteptam sa vomite ca sa ii treaca, insa nu a facut-o inca....Doar inghitea in sec si dadea semne ca ar incerca sa vomite, dar esua.
Azi, ca si ieri, mai inghite in sec si pare ca ar avea probleme cu respiratia, dar situatia pare ca s-a dimnuat.
Cu ce as putea sa il ajut? Veterinarul e departe si nu imi permit...Alte solutii?

Multumesc, dau funda.

Răspuns Câştigător
| AutumnDay a răspuns:

Fa rost de numarul lui de telefon si spune-i la telefon situatia. POate iti spune el ce sa ii dai sau ce sa ii faci. Pana una alta, incearca sa ii dai multa apa sa bea, cu seringa.

9 răspunsuri:
| BroascaCuElice a răspuns:

Stimularea vomei e prima manevra care necesita instituita. O puteti executa chiar dumneavostra acasa, pentru a salva timp. Ideal ar fi ca medicul sa se ocupe de aceasta, insa daca conditiile nu permit ramane sarcina dumneavoastra. Atentie insa: doar in primele 2 ore de la otravire se poate executa, cat inca toxicul se mai afla in stomac. Dupa acest interval de timp, el deja va fi fost absorbit, iar provocarea vomatului nu face decat sa aduca un stres suplimentar pisicii. Mai mult pisica sa fie perfect constienta cand realizati aceasta. Apa oxigenata (peroxidul de hidrogen) este cea mai eficienta solutie. Solutia de 3% de peroxid de hidrogen se administreaza o lingurita la fiecare 5 kg ale pisicii, la fiecare 15 minute (nu mai mult de 3 astfel de doze), pana cand se induce voma. Sau puteti pune un sfert de lingurita de sare de bucatarie la baza limbii, sau dizolvata in putina apa si introdusa cu o siringa intr-unul din obraji, la fiecare 5 kg ale pisici, la intervale de 30 de minute. Voma nu trebuie indusa in urmatoarele cazuri: au trecut 2 ore de la otravire, pisica este nu este constienta, are probleme de respiratie, a vomat deja,
Daca au trecut cele 2 ore de la eveniment si voma nu mai poate fi indusa, sau chiar daca pisica a vomat, este important sa fie intarziata absorbtia toxicului la nivel intestinal. Aceasta se realizeaza cu carbune activ. Amestecati o parte carbune activ cu 6 parti apa rece, si administrati 5-6 lingurite. Alt remediu pentru a incetini absorbtia si a proteja mucoasa intestinala este administrarea de lapte (150 ml) amestecat cu 1-2 albusuri de ou si/sau ulei vegetal (1 lingurita). Acest amestec il puneti incet intr-unul din obrajii pisicii, stimuland-o sa inghita, daca fortati prea mult nota e posibil sa fie absorbit in tractul respirator, cauzand alte probleme.

| AutumnDay a răspuns:

Buna! Ai grija ca e posibil sa se fi otravit. nu toate animalelel vomita pentru. a elimina otrava si e posibil sa te trezesti cu el mort intr-o dimineata. Mergi macar la o farmacie veterinara si spune-i situatia, poate iti da ceva sa il ajute sa isi curete stomacul de cele ingerate.

| anonim_4396 explică (pentru AutumnDay):

Nu cred ca a fost otravit... Smocul de iarba de unde a mancat e langa gard si am aflat acum ca pe acolo nu s-a dat cu nimic. Pur si simplu cred ca i-a ramas firul de iarba in gat si nu stiu cum sa il ajut sa scape de el.

| AutumnDay a răspuns (pentru anonim_4396):

".Doar inghitea in sec si dadea semne ca ar incerca sa vomite, dar esua.

Azi, ca si ieri, mai inghite in sec si pare ca ar avea probleme cu respiratia,"
Atunci asa face el de obicei, in fiecare zi dupa ce il scoti afara? Cu siguranta raspunsul e nu. Atunci treci la lucruri mai serioase si nu iti chinui pisicul.,, Firul" de iarba i se ducea din gat daca manca fie si numai cateva bobite.

| anonim_4396 explică (pentru AutumnDay):

Ce altceva pot face...Stau la sat, nu am cum sa merg astazi la oras la o farmacie veterinara iar maine cel mai probabil sunt inchise toate.
Daca nu imi pasa se pisica mea nu as fi pus aceasta intrebare.
Eu doar am spus cum de manifesta si am incercat sa-mi dau seama ce ar avea in concluzie. E prima oara cand tin o pisica si nu stiu multe lucruri...
Este un medic veterinar aici in sat...Il voi cauta si ii voi cere niste ajutor.

| anonim_4396 explică (pentru AutumnDay):

I-am dat apa cu seringa cum ai sugerat si e mult mai bine acum! happy multumesc mult!

| AutumnDay a răspuns (pentru anonim_4396):

Huh, ce bine ca e mai bine. Continua sa iifai apa din cand in cand, ca daca a inghitit ceva, in cantitate cat de mica, sa poata elimina din corp. Sa ne scrii zilele urmatoare daca e ok. Seara frumoasa!

| AutumnDay a răspuns (pentru anonim_4396):

Fa rost de numarul lui de telefon si spune-i la telefon situatia. POate iti spune el ce sa ii dai sau ce sa ii faci. Pana una alta, incearca sa ii dai multa apa sa bea, cu seringa.

| Rentea_Laurentiu_2000 a răspuns:

Pai incearca sa-i dai ceva exemplu suc de lamaie ca sa-i treaca greata

| Deea055 a răspuns:

Daca pisica inca nu a vomitat si otravata nu este caustica sau nu este un produs din petrol, provoaca-i vomitarea dandu-i 3 lingurite de apa oxigenata la fiecare 10 minute pana vomita. Nu depasi 3 doze.