| Laurretta a întrebat:

Help me! Cum îmi pot dezobișnui pisicuța ca să mai dormă în pat cu mine (la picioarele mele într-un colț)? Pisica mea are aproape 9 luni și în ultima perioadă doarme doar pe patul meu și acest lucru mă irită pentru că îi cade foarte mult păr. Este foarte atașată de mine și dăcă nu-i deschid ușa plânge până deced! p.s. același lucru se întâmplă chiar și când merg în baie! Este insuportabilă! Mai ales că la 4 dimineața are chef de jocă și mă mușcă/ sare pe mine ca să mă trezesc!

2 răspunsuri:
| dodicuta a răspuns:

Fa-i un culcus al ei si de fiecare data cand se urca in patul tau o certi. Poti sa ii pui niste mancare pe perna seara ca sa se duca acolo.Mai ceart-o cand nu e cuminte.

| thelittleme a răspuns:

Pai ai putea incerca sa nu o mai bagi in seama, ai putea sa ii iei sau sa ii cumperi un culcus al iei, si cand vezi ca se duce acolo ai putea sa te joci cu ea sau orice ii face ei placere ca sa asocieze culcusul cu un lucru placut, si atunci cand vine in pat la tine sau te deranjeaza ai putea sa o uzi cu apa sau orice uraste sa ii faci astfel va asocia statu in pat sau intratu in baie ca ceva neplacut, mai ales ca daca esti in baie poti sa iti faci o sticluta cu apa(daca nu ii place apa)si sa o uzi. oricum ai alege, sper ca te-am ajutat si sa reusesti sa o dezveti de obiceiurile neplacute.