| Alle15 a întrebat:

Buna Tpu.I.am pus papagalitei in cusca o oglinda! Se tot uita in ea,o ciupeste,ciupeste din gratii,se apuca cu labutele de gratie si zboara in cusca! Se agita foarte tare, canta si nu inteleg ce vrea! Aveti idee ce are si ce vrea?

Răspuns Câştigător
| PяĬɔhĬηĐεℓ a răspuns:

Buna Allessutzza14! Fii fara griji papagalul tau nu are nimic! Poate ca se simte singur/singura in cusca aceea. Daca nu are vreun partener se uita in oglinda(la chipul ei)si, pentru ca nu stie ce e aceea o oglinda vede acolo un alt papagal.Despre ciupit.asa face si un papagal de-al unui prieten eu cred ca asa comunica ori se. pupa cu celalalt papagal din oglinda(ea) pentru ca nu stie ca este chiar ea(pasarile n-aui creierul mare laughing)Si despre agitata... daca te lasa parintii ar fi bine sa ii dai drumul peafara sa zboare(pe afara ma refer in casa nu nu mai in cusca)cand se apuca e ceva normal la ese joaca dar daca trage si face zgomot in acelasi timp e clar ca vrea sa isi dezamorteasca aripioarele si sa zboare putin.Cat despre cantat...nu-ti fa griji! E logic ca o pasare sa cante dar daca scoate zvgomote tari ei bnca tot ti-e teama sa ii dai drumul ca nu se va intoarce intreaba medicul veterinar desi nu cred ca e cazul.
Uite eu de exemplu am 2 papagali(fata+baiat)si au cusca pe un dulapior, mai in inaltime. Ziua eu le dau drumul in balcon sa zboare la aer.Nu imi e teama ca o sa fuga caci am plasa si geamuri a balcon.Sa stii ca pasarile necista multa atentie(cateodata)si au necesar nevoie de mult aer proaspat(ma rog nu chiar e curat in Romania dar totusi)ca sa se simta in largul lor.Asa...vara si primavara le dau drumul toata ziua(primavara depinde de vreme)tomana si iarna le dau drumul mai putin(daca toamna e cald le dau driumul), iar iarna care depinde de temperatura, le dau drumul in \balcon cate putin.
Nu-i mare lucru, caci ei au o perioada a lor cand se simt ciudat si fac tot felul de nazbatii dar isi va reveni de indata ce va primi putin aer! Sper ca te-am ajutat! O zi buna!

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ai derutat biata pasăre, crede că mai este cineva cu ea în colivie.
Crăciun ferit!
Pa, pa.

Răspuns utilizator avertizat
| biwltyad a răspuns:

Pai s-ar putea sa creada ca oglinda este alt papagal si ori ii e frica de el, ori crede ca este pereche, incearca sa vezi cum reactioneaza daca vrei sa atingi oglinda. Daca o apara, crede ca este perechea ei, si daca se bucura cand scoti oglinda, crede ca e un dusman. Mult succes!

| PяĬɔhĬηĐεℓ a răspuns:

Buna Allessutzza14! Fii fara griji papagalul tau nu are nimic! Poate ca se simte singur/singura in cusca aceea. Daca nu are vreun partener se uita in oglinda(la chipul ei)si, pentru ca nu stie ce e aceea o oglinda vede acolo un alt papagal.Despre ciupit.asa face si un papagal de-al unui prieten eu cred ca asa comunica ori se. pupa cu celalalt papagal din oglinda(ea) pentru ca nu stie ca este chiar ea(pasarile n-aui creierul mare laughing)Si despre agitata... daca te lasa parintii ar fi bine sa ii dai drumul peafara sa zboare(pe afara ma refer in casa nu nu mai in cusca)cand se apuca e ceva normal la ese joaca dar daca trage si face zgomot in acelasi timp e clar ca vrea sa isi dezamorteasca aripioarele si sa zboare putin.Cat despre cantat...nu-ti fa griji! E logic ca o pasare sa cante dar daca scoate zvgomote tari ei bnca tot ti-e teama sa ii dai drumul ca nu se va intoarce intreaba medicul veterinar desi nu cred ca e cazul.
Uite eu de exemplu am 2 papagali(fata+baiat)si au cusca pe un dulapior, mai in inaltime. Ziua eu le dau drumul in balcon sa zboare la aer.Nu imi e teama ca o sa fuga caci am plasa si geamuri a balcon.Sa stii ca pasarile necista multa atentie(cateodata)si au necesar nevoie de mult aer proaspat(ma rog nu chiar e curat in Romania dar totusi)ca sa se simta in largul lor.Asa...vara si primavara le dau drumul toata ziua(primavara depinde de vreme)tomana si iarna le dau drumul mai putin(daca toamna e cald le dau driumul), iar iarna care depinde de temperatura, le dau drumul in \balcon cate putin.
Nu-i mare lucru, caci ei au o perioada a lor cand se simt ciudat si fac tot felul de nazbatii dar isi va reveni de indata ce va primi putin aer! Sper ca te-am ajutat! O zi buna!

| PяĬɔhĬηĐεℓ a răspuns:

Iti multumesc onorabil pentru fundita, Allessutzza14! Acxum doresc sa iti spun ceva ce nu am scris in mesajul meu de mai sus.Iti doresc Sarbatori fericite si Craciun Fericit alaturi de toti cei pe care ii iubesti! La multi ani! O seara buna!

| Andreea_Dinu_1995 a răspuns:

Pentru ca se vede insusi in oglinda si crede ca mai e un mascul cu ea in cusca.sau poate crede ca mai e o femela cu ea in cusca si crede ca vrea sa ii faca rau.mai bine scoate o glinda ca sa nu se sperie si sa se intample altele

| Kiddx a răspuns:

Asa fac papagalii cand sunt singuri... Daca o sa mai cumperi un alt papagal o sa se schimbe.
Eu am avut unul care a murit din cauza singuratatii sad