Întrebare recomandată | Dedelyna a întrebat:

in legatura cu chinchilla, cu temperatura cum e? am auzit ca nu trebuie sa depaseasca nu stiu cate grade. Dar cate? [nu vreau site.uri!, spuneti-mi voi daca stiti] si daca trebuie sa fie mai scazuta, vara ce fac? ca e cald. Funda!

Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

Ideea este să nu fie variația mare de temperatură! De la rece la cald și așa mai departe. Fiind o temperatură treptată, ea se va obișnui încet, încet. Ai impresia că în pet shop=uri stă la 20 de grade? sau în sălbăticie? Ideea este să nu o treci brusc de la o temperatură la alta sau să o ții în soare.

2 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

14-20 de grade, vara ferită de lumina soarelui, eviți să o pui unde e curent! cam atât!

| Dedelyna explică (pentru Azµre):

Stiu ca trebuie ferita de soare, dar daca nu e bine sa depaseasca 20 de grade, unde sa o pun? ca la mine in casa [vara] sunt 30 de grade. sad

| Azµre a răspuns (pentru Dedelyna):

Ideea este să nu fie variația mare de temperatură! De la rece la cald și așa mai departe. Fiind o temperatură treptată, ea se va obișnui încet, încet. Ai impresia că în pet shop=uri stă la 20 de grade? sau în sălbăticie? Ideea este să nu o treci brusc de la o temperatură la alta sau să o ții în soare.